banner36
22 Temmuz 2017 Cumartesi

Şehir parkı son aşamada

Güneş gözde yanıklara neden oluyor

Sağlık İl Müdürü Dr. Feramiş Güngüneş, yaz aylarında çocuk ve yetişkinlerin gözlerini güneş ışınlarından koruma yöntemlerini anlattı. Güneş gözlüklerinin bir süs eşyası olmadığını ifade eden Güngüneş, güneş ışınlarının gözde çok ciddi yanıklara neden olabileceğini belirtti.

30 Haziran 2017 Cuma 19:43
Bu haber 163 kez okundu
Güneş gözde yanıklara neden oluyor

Güneş yanıkları dönemi başladı
Sağlık İl Müdürü Dr. Feramiş Güngüneş, yaz aylarıyla birlikte alerji ve güneşten rahatsız olma döneminin başladığını belirterek şöyle konuştu: “Artık yaz geldi, alerji ve güneşten rahatsız olma dönemi başladı. Özellikle çocuklarda çok sık gördüğümüz bir takım güneş ve alerjiye bağlı, tozlara, polenlere bağlı şikayetler oldukça sıklaşmaya başladı. Güneşin zararları artık eskisi gibi değil. Ozon tabakasının delinmesi gibi sebeplerden artık güneş ışınlarına daha fazla maruz kalıyoruz. Güneş ışınları gözlerde sulanma, kaşınma, yaşarma gibi şikayetleri daha fazla görmemizi sağlıyor. Bunlardan gözlerimizi korumak için herkesin bildiği gibi güneş gözlükleri bu konuda oldukça faydalı. Güneş gözlüğü artık bir süs eşyası değil. Kaliteli, iyi, özellikle ultraviyole korumalı, filtreli olan güney gözlükleri, güneşten korunmada oldukça işe yarıyor.”Ailelerin çocuklarına taktırmak istememesine rağmen çocukların güneşten korunmaya fazla ihtiyacı olduğunu belirten Güngüneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aileler çocuklarına pek taktırmak istemiyor ama çocukların güneşten korunmaya oldukça fazla ihtiyacı var. Güneşin dik geldiği öğle saatlerinde şapka takmaları, güneş gözlüğü takmaları çocukları koruyacaktır. Çocukların yanında tabii ki büyüklerin de bunu uygulaması gerekiyor. Özellikle güneş tutulması gibi bir takım durumlarda çocukların direk güneş ışınlarına bakmalarıyla makula yanıklarını oldukça sık görmekteyiz. Bunlardan korunmak gerekiyor.”
Polenler ve güneşin etkisi
Bahar aylarıyla birlikte polenlerin çıkmasıyla alerjilerin arttığını söyleyen Güngüneş, vatandaşların bu gibi durumlarda uzman hekime başvurmadan direk eczaneden ilaç almalarının doğru olmadığını vurguladı. Bünyede bir alerjik durum varsa bunlardan korunmak için bir takım koruyucu ilaçları kullanmak gerektiğini anlatan Güngüneş, sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle çocuklarda ve büyüklerde sık gördüğümüz bir hata; bu tarz şikayetler olduğu zaman eczaneye gidip direk ilaç almaktır. Bu tamamen yanlış bir şey. Gereksiz kortizon damlalar kullanımını görüyoruz.Vatandaşlar bir hekime başvurarak alerjilerinin durumuna göre, gözlerinin durumuna göre bir takım ilaç kullanmaları daha doğru olur.”
Temizlik önemli
“Koruyucu tedbir olarak temizlik çok önemli, öğle saatlerinde direk güneşe maruz kalmamak önemli. Bu dediğim basit şikayetlerden, gözlerde hafif kaşınma, sulanmalardan çok ciddi makula dediğimiz görme noktasındaki ciddi yanıklara kadar birçok sıkıntıyla karşılaşabiliyoruz. Direk güneş ışığına bakmamız zaten önemli. Önemli olan güneşe direk bakmamak, şapka takmak, ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanmak, bünyedeki bir alerji durumunda hekime başvurarak gerekli medikal tedaviyi, damla tedaviyi veya sistemik bazı tedavileri kullanmak. Çok ağır alerji durumlarında alerjiyle ilgili tedavilerin yapılması son derece önemlidir.” Haber-Foto:Adem Dölek 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Temmuz 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 21 Temmuz 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV