banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Güven toplumu için önce kendimizi güvenilir olmalıyız

Dr. Dursun Aygün:“Bir toplumda 5 esas varsa o toplum, güven toplumudur: Bunlar can güvenliği, mal güvenliği, nesil güvenliği, din inanç hürriyeti ve aklın muhafazası. Bir toplumda iki unsur yoksa o toplumda güven toplumundan söz edilemez. Bu unsurlarda güvenilir insan, güvenilir devlet. Güven toplumunu gerçek anlamda kurmak istiyorsak, başta biz güvenilir olmalıyız. Kendimiz güvenilir olmadan başkasından güvenilir olması beklenilmez.”

24 Nisan 2017 Pazartesi 19:43
Bu haber 151 kez okundu
Güven toplumu için önce kendimizi güvenilir olmalıyız

Hz. Peygamber ve Güven Toplumu

2017 yılı Kutlu Doğum haftası etkinliklerinin ana programı olan konferans Nur Camii’nde geniş katılımla gerçekleştirildi. Programa Vali Vekili Ayhan Özkan, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, il protokolü ve eşleri, sivil toplum kuruluşları, din görevlileri, Kur’an kursu öğretici ve öğrencileri ve çok sayıda davetliler katıldı. Program Nokta Camii Müezzin-Kayyımı Yakup Öney’in Kur’an tilavetiyle başladı.İl Müftüsü Şahin Yıldırım konuşmasında, Kutlu Doğum Haftasının bu seneki temasının Hz. Peygamber ve Güven Toplumu olduğunu ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Durdun Aygün’ün açıklayacağını söyledi.

Başta biz güvenilir olmalıyız

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, güven toplumunun tesisi için ayet-i kerimede kendisinde örneklik bulunduğu ifade edilen Fahr-i Kainatı anlamamız gerektiğini belirterek, Efendimizin hayatından örnekleri zamanımızda nasıl tatbik etmemiz gerektiğini açıkladı. Dr. Dursun Aygün konuşmasında özetle şu konulara değindi: “Bir insan diğer kardeşine karşı hiçbir şüphe duymaksızın, o kişiden kendisine kötülük gelmeyeceğine inanması ona karşı güven duyması demektir. Bu kişiler arasında da, devlet-toplum arasında da aileler arasında da böyledir.Toplumsal güveni sağlamak bizim en önemli görevlerimizdendir. Sözlerimiz ve davranışlarımız muhataplarımıza karşı ne derece güven telkin ettiğini düşünmemiz gerekir.Bir toplumda 5 esas varsa o toplum, güven toplumudur: Bunlar can güvenliği, mal güvenliği, nesil güvenliği, din inanç hürriyeti ve aklın muhafazası.Bir toplumda iki unsur yoksa o toplumda güven toplumundan söz edilemez. Bu unsurlarda güvenilir insan, güvenilir devlet.Güven toplumunu gerçek anlamda kurmak istiyorsak, başta biz güvenilir olmalıyız. Kendimiz güvenilir olmadan başkasından güvenilir olması beklenilmez.

Ödüllerini aldılar

Programın sonunda 5. sınıflar arası siyer yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi ve İl Müftüsü Şahin Yıldırım tarafından misafirlere gül takdim edildi.
Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV