banner35
23 Haziran 2017 Cuma

Güler misin ağlar mısın!

Saman nezlesine dikkat!

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökçe Özel Şimşek, özellikle bahar aylarında görülen ve halk arasında saman nezlesi olarak bilinen mevsimsel alerjik rinite karşı hastaların önceden tedbir alması gerektiğini bildirdi.

04 Nisan 2017 Salı 21:47
Bu haber 553 kez okundu
Saman nezlesine dikkat!

Yaşam kalitesini düşüren bir hastalık

Yrd. Doç. Dr. Gökçe Özel Şimşek, bahar aylarında sık karşılaşılan mevsimsel alerjik rinitin hafif ve orta/ağır şiddetli olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, "Hastalarda en belirgin şikayet burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burunda sulu akıntı, sık hapşırma, gözlerde sulanma ve burunun dış kısmında kaşıntılar. Bunları takip eden süreçte burunda sık kurumaya bağlı olarak kanamalardır. Mevsimsel Alerjik Rinit çocuklarda da ağzı açık uyuma, horlama, geniz eti problemleri ve uzun dönemde diş ve yüz gelişiminde bozukluk yaratabiliyor. Yetişkinlerde işe konsantre olamama, dikkat eksikliği, iş gücü kaybı yaparak iş başarısını etkileyen mevsimsel alerjik rinit yine çocuklarda okul başarısında düşüklük, dikkat eksikliği ve hiper aktiviteye davetiye çıkarıyor.  Dolayısıyla hayat kalitesini düşüren önemli sorunlara neden olan yaygın bir hastalık. Ciddi bir iş gücü kaybı ile ülke ekonomisine maddi zararlara neden olduğu için bu hastalığın erken tanı ve tedavisi bizim için çok önemli. Bahar aylarının gelmesiyle hastalarda burun tıkanıklığı, sık hapşırık, baş ağrısı olur. Bu aşamada doktora gitmesi lazım. Uzun süredir bu hastalıkla uğraşan hasta grubumuz kendisini bildiği için öncesinden gelip tedavi oluyor ki bahar aylarını rahat geçirebiliyorlar. Çünkü yaşam kalitesini çok düşüren bir hastalık." diye konuştu.
"Polenler Mevsimsel Alerjik Riniti Tetikliyor"

Yrd. Doç. Dr. Şimşek, hastalığın bahar aylarında artmasında polenlerin etkisi olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti, "Bahar aylarının gelmesiyle havada dolaşan çiçek tozları ve ağaç polenleri başta olmak üzere birçok diğer alerjenler hava yoluyla vücudumuzun giriş kapısı olan burundan alınıyor ve savunma sistemimiz bu yabancı maddeleri vücudumuzdan atmak için çeşitli mekanizmalar geliştiriyor. Nedir bunlar: sık hapşırık, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı, baş ağrısı, gözlerde sulanma ve yanma. Hasta bu şikayetlerle geldiğinde hastadan çok detaylı bir öykü alınması lazım. Devamında Mevsimsel Alerjik Rinit tanısı fiziki muayene ile konuluyor. Fizik muayenede burun içerisindeki yapıların kızardığını ve şiştiğini net olarak görüyoruz. Tabi ki tanımızı destekleyen bir takım alerji testleri yapılabilir. Bu testleri de hastanemizde yapıyoruz. Ancak hastadan alınmış detaylı bir öykü ve muayene, Mevsimsel alerjik rinit tanısını koymaya yetiyor. Muayenede burunda bir takım et oluşumları ya da kemik eğikliği gibi sorunlara da rastlarsak, bilgisayarlı burun tomografisi gibi ek tetkikler istenebilir. Her zaman olduğu gibi asıl tanının konmasında önemli olan hasta-doktor ilişkisine dayanan bir analiz, hastadan alınan öykü ve detaylı yapılmış bir kulak burun boğaz muayenesidir."
Bahar aylarından önce tedavi önemli
Bahar ayları gelmeden alacağı tedavi sayesinde hastanın o mevsimi rahat geçirdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şimşek, "Hastaların öncelikle yaşam tarzı değişikliği yapması ve alerji yapıcı maddeden uzak durması çok önemli. Bu yüzden bize başvuran hastalarımıza detaylı olarak ne yapıp neyi yapmaması gerektiğini anlatıyoruz. Mevsimsel alerjik rinit tedavisinde en etkili yöntem alerjen dediğimiz hastalığı tetikleyen maddelerden uzak durmak. Tabi ki hastalarımızın cam fanusta yaşamasını söyleyemeyiz ama bunları bilerek yaşaması gerektiğini anlatıyoruz.  Bahar aylarında çayır ve çimenlerin bulunduğu mesire alanlarına çok çıkmamasını öneriyoruz. Sigaralı ortamlardan uzak durup sigara içmemesi, evin öğleden sonraları havalandırılarak özellikle hepa filtreli (süpürdüğü tozu dışarı vermeyen) süpürgeler ile evin düzenli süpürülmesini tavsiye ediyoruz. Şampuan, vücut losyonları, sabun ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik kişisel kullanım ürünlerini anti-alerjik ürünlerden seçmesi gerektiğini ve evdeki gereksiz tüylü halı ve battaniyelerin ortadan kaldırılmasını söylüyoruz. Bütün bu hayat tarzı değişikliği ve ilaç tedavisiyle hastanın alerjisi kontrol altına alınmış oluyor."

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 22 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV