banner35
26 Haziran 2017 Pazartesi

Başkan Sungur’dan Birlik ve Beraberlik İftarı

Tabiat Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Göl manzarası eşliğinde doğayla baş başa olmak isteyenlere mistik bir ortam sunan Karaahmetli Tabiat Parkı, ziyaretçilerini bekliyor.

09 Mayıs 2017 Salı 19:50
Bu haber 218 kez okundu
 Tabiat Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Kentte gezilip görülmesi gereken yerlerden biri

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Neslihan Akdemir, gazetecilerle birlikte Tabiat Parkı’nda bir araya gelerek yapılan çalışmaları yerinde tanıttı. Akdemir burada yaptığı açıklamada, parkın 2012-2016 yılları arasında 2 milyon 600 bin lira harcanarak yapıldığını ve kentte gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi olduğunu belirtti. Kapulukaya Baraj Gölü'nün parka ayrı bir güzellik kattığına dikkati çeken Akdemir, şunları kaydetti: "Buranın korunması için elimizden geleni yapıyoruz. Geven, kuduz otu, Ankara çiğdemi, ayı pençesi gibi Kırıkkale'ye özgü olan bitki türleri burada da bolca var. Ayrıca nesli tehlikede olan su samuru da görünüyor. Parkın içinde kamelyalarımız, piknik masalarımız, çatılı masalarımız, mescit, manzaralı terasımız, yağmur barınaklarımız, barajı görüp seyredecek şekilde seyir teraslarımız mevcut. Buraya gelen insanlarımızın her türlü ihtiyaçları karşılanacak şekilde dizayn edildi. Burayı ziyaret eden vatandaşlarımız her türlü pikniklerini yapabilecekleri doğa ile baş başa kalabilecekleri bir yer. Ayrıca olta balıkçılığı da yapabilirler. Geçen seneye nazaran ziyaretçi sayımızda 10 kat artma oldu, 6 bin 178 kişi parkımızı ziyaret etti. Bu sayının daha da yükseleceğine inanıyoruz."
 samuru ve birçok hayvana yaşam alanı sağlıyor
Kızılırmak Nehri üzerindeki Kapulukaya Barajının beslenme alanı içerisinde yer alan Karaahmetli Tabiat Parkı alanının yüzde 95'i step, yüzde 3'ü tarım alanı ve yüzde 2'si ağaçlandırma sahasından meydana geliyor. 7 endemik bitki türünün bulunduğu Tabiat Parkı sınırları içerisinde ve yakın çevresinde toplam 63 kuş türü ve Kapulukaya Baraj Gölünde 13 balık türü ve 12 sürüngen türü ve 15 memeli hayvan türü yaşıyor. Tabiat Parkı ayrıca sulak alanlarında nesli tehlike altında olan su samuruna da yaşam alanı sağlıyor.
Kırıkkale halkının hizmetinde
Karaahmetli Tabiat Parkında Giriş Kontrol Ünitesi, Otopark Alanı, Spor Alanı, mescit, 37 adet kamelya, 100 adet piknik masası, 1 adet tuvalet, 5 adet çeşme, 4 adet çocuk oyun alanı, 2 adet su deposu, 61 adet Aydınlatma elemanı, 2 adet yağmur barınağı, manzara seyir terası bulunuyor. Aynı zamanda 200 metre kilit parke yol ile 2 kilometre doğal taşlı yol bulunuyor. Günübirlik kullanım alanlarında 3 bin adet boylu fidan ve 2 bin 500 adet süs bitkisi dikildi. Kırıkkale Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında sahaya 10 bin adet fidan dikildi. 2017 yılında 6 adet yüzer iskele, giriş takı ve 1 kilometre giriş yolunun kilit parke ile kaplanması ile alan düzenleme çalışmaları yapılacak.Haber-Foto: Mehmet Ali Soyer 

Yenigün Haber Merkezi

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 24 Haziran 2017 Manşeti
  • www.yenigungazetesi.com.tr - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV