16.5 C
Kırıkkale
07/07/2022
Kırıkkale

2 BİN 508 MÜLTECİ GERİ DÖNDÜ

Gönüllü Geri Dönüş Projesi Kırıkkale’de meyvesini vermeye başladı

Ülke genelinde uygulamaya konulan Gönüllü Geri Dönüş Projesi Kırıkkale’de meyvesini vermeye başladığı gözlendi. Kırıkkale Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma Statüsünde bulunan yabancılardan 2 bin 508 kişinin Gönüllü Geri Dönüş Projesi Kapsamında ülkelerine gönderildiği bildirildi.

 

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISINDAN ÇIKIŞ YAPTILAR

Çeşitli ülkelerde yaklaşık 10 bine yakın göçmenin misafir edildiği Kırıkkale’de Gönüllü Geri Dönüş Projesi Kapsamında Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma Statüsünde bulunan yabancıların gönüllü olarak ülkelerine geri döndüğü öğrenildi. Kırıkkale Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Kırıkkale’de Gönüllü olarak geri dönüşlerini talep eden yabancılardan 2 bin 508’i ülkelerine gönderildi. Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegöz Gümrük Kapısından çıkışları sağlanan yabancı uyruklu kişilerin 2016-2022 yılları arasında ilimizde bulunduğu belirtilirken Gönüllü Geri Dönüş Projesi kapsamında ülkelerinde bulunan güvenli bölgelere ulaşımlarının sağlandığı kaydedildi.

 

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞ PROJESİ NEDİR?

Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması, kendi ülkelerine dönmeyi düşünen yabancılar için uygulanan bir programdır. Geri dönüş kararını verme aşamasını ve sonrasını içerir. Gönüllü Geri Dönüş’e Uluslararası Koruma sürecinde olanlar, düzensiz göçmen durumundakiler veya insan ticareti mağduru olduğu tespit edilen yabancılar başvurabilir. Dönüş danışmanlığı bireyseldir, danışmanı dönüş süreci ve yeniden uyum ile ilgili uygun olan destek olanaklarını açıklar. Nakdi destek, seyahat desteği ve ayni destekte bulunulduğu bildirildi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Osman Gazi Mahallesine Yürüyüş Yolu

Yenigün Gazetesi

Kırıkkale bisikletleri yola çıkmak için gün sayıyor

15 Temmuz’un simgesi tank, Şehitlik Anıtı’nda sergilencek MKE, 15 Temmuz için tank yaptı

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x