3.2 C
Kırıkkale
08/12/2021
Kırıkkale

ASELSAN Belediye ortaklığı büyüyor

ASELSAN ile Kırıkkale Belediyesi arasında “Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi” altında başlatılan ortaklık hızla ilerliyor. Birinci faz çalışmalarının tamamlanmasıyla şehirde trafik akış hızına büyük katkı sağlayan Projenin ilk etap sonuçları ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından değerlendirildi.

 

KIRIKKALE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Savunma sanayiinde elde ettiği bilgi birikimi, mühendislik, tasarım ve altyapı ile yetişmiş insan kaynağına sahip olan ASELSAN’ın Kırıkkale Belediyesi ile başlatmış olduğu Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’yı makamında ziyaret eden ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Akıllı Kavşak Sistemi Kırıkkale’de başladı ve Türkiye geneline uygulanacak örnek bir proje oldu. Özellikle projemize İç İşleri Bakanımız Süleyman Soylu ilgi gösteriyor. Kırıkkale’ye yapmış olduğu ziyarette verilen brifing sonrası çalışmanın Türkiye geneline yayılması konusunda önemli mesajlar verdi” diye konuştu.

 

KAVŞAKLAR BİRBİRİYLE KONUŞUYOR

Kırıkkale’de birinci faz aşamasının tamamlanmasıyla trafik akışına büyük rahatlık getirilen sistemin otomosyon merkezini Belediye Başkanı Saygılı ile birlikte ziyaret eden Prof. Dr. Haluk Görgün çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada 17 kavşakta Akıllı Kavşak Sisteminin çalıştığı, kavşak kontrol sistemlerinde oluşabilecek arızalara anında müdahale edildiği buralarda kullanılan tüm ürünlerin ASELSAN Tarafından geliştirilip üretilen teknolojik malzemeler olduğu vurgulandı. Kavşakların bir biri ile konuştuğunu bunun da trafiğin rahatlatılmasında büyük önem olduğu yetkililerce belirtilerek birçok istatistik bilginin tutulduğu bunların şehir üst yönetimi için alt bilgi sağlandığı belirtildi.

 

AKILLI ULAŞIM BİLİM PARKI BÖLGEYE HİTAP EDECEK

Belediye Başkanı Saygılı ve Prof. Dr. Görgün daha sonra şehirde ASELSAN ile birlikte yürütülen projeler yerlerinde incelendi. Akılı Ulaşım Bilim Parkı inşaatının başladığını ifade eden Belediye Başkanı Saygılı, “Akıllı Ulaşım Bilim Parkı bölgeye hitap edecek şekilde inşa ediliyor. Akıllı Ulaşım Bilim Parkı diğer illerden öğrenci gelecek burada temel Fizik Deney düzenek alanı, uzay ajansı sergisi, Robatik kotlama, Minik mucitler atölyesi, Matematik ve akıl oyunları gibi konularda bilgilerle donaltılacaklar. Ayrıca Bilim Parkımız içinde bir de buz pisti inşa ederek bu alanın bölgeye hitap eden bir yer olmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

KIRIKKALE’DEN ÜLKE GENELİNE ÖRNEK PROJE ASELSAN

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün Kırıkkale Belediyesi ile birlikte Akıllı kavşak sitemi Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti. Görgün, “Kırıkkale’ye sık sık ziyaretlerimiz olacak. Akıllı Kavşak sistemi İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da talimatıyla ülke genelinde uygulanacak. Kırıkkale’de Türkiye’ye örnek olacak sistemi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belediye Başkanımız Mehmet Saygılı ve tüm ekibe teşekkür ediyorum” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Yasağı ihlal eden 14 kişiye 34 bin 946 TL para cezası uygulandı

yonetici

Başkan Saygılı Belediye Personelleri İle Bayramlaştı

yonetici

Mehterandan Çocuklara Süpriz

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x