27.2 C
Kırıkkale
07/08/2022
Eğitim

BİLSEM’DE ASTRONOMİ MERKEZİ KURULDU

Kırıkkale’de öğrenciler ilk defa teleskopla tanışma imkanı buldu

 

Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı BİLSEM’de öğrencilerin uzay bilimleri konusunda bilgilendirilmesi amacıyla Astronomi Merkezi kuruldu. Kırıkkale’de İl Özel İdaresi Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) bahçesinde kurulan teleskoplarla ilk kez ayı izleyen öğrenciler ve velileri büyük heyecan yaşadı. Ayı görmek isteyen öğrenciler sıraya girdi.

 

YARIM AYI GÖZLEMLEME İMKANI BULDULAR

Öğrenciler için ay ve diğer gezegenler hakkında daha geniş bilgi sahibi olmalarına yönelik BİLSEM’in bahçesine teleskoplar yerleştirildi. Akşam saatlerinden itibaren görevliler nezaretinde öğrenciler sıraya girerek teleskoptan ayı gözlemledi. Öğrencilerle birlikte velilerin de ilgi odağı haline gelen etkinlikte veliler de çocukları ile birlikte ayı gözlemleme fırsatı buldu. Düzenlenen etkinlikte öğrencilere gökyüzündeki diğer cisimler hakkında da bilgilendirmelerde bulunuldu. Yarım ay üzerinde bulunan kraterleri yakından görmek için adeta birbirileriyle yarışan öğrenciler defalarca sıraya girerek ayla ilgili heyecanlarını yatıştırmaya çalıştılar. Etkinlikte bazı veliler de teleskoptan gördükleri ayın görüntüsünü cep telefonlarıyla kaydetti.

 

İLK DEFA TELESKOPLA TANIŞTILAR

Astronomi Merkezi Koordinatörü Selçuk Yurtoğlu, “Bilim Sanat Merkezi olarak ilimizde ilk defa gözlem yapabileceğimiz bir Astronomi Merkezi kurduk. Bu merkezde öğrencilerimizin uzayla ilgili meraklarını gidermeyi amaçlıyoruz ve astronomi ile ilgili etkinlikler de düzenliyoruz. Bu akşam da öğrencilerle ve velilerle ayı gözlemleme imkanımız oldu. Etkinliğimiz sayesinde çocuklar ilk defa teleskopla tanıştılar. Elimizdeki teleskopların büyük olması sebebiyle aya farklı bir gözle baktılar ve ayı daha net görebildiler. Öğrenciler okullarda öğrenmiş oldukları teorik bilgileri burada uygulamasını yaparak ayı daha yakından tanıma fırsatı elde etmiş oldular,” diye konuştu. BİLSEM’in böyle bir etkinliğe önayak olmasından dolayı büyük memnuniyet duyan veliler de çocuklarının büyük sevinç ve heyecan duyduklarını vurguladı.

Benzer Haberler

Kırıkkale Belediyesinden Tablet Desteği Devam Ediyor

yonetici

YKS sınavı için nüfus müdürlükleri açık kalacak

yonetici

Başaran’dan Online Kayıt Dönemi

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x