17.1 C
Kırıkkale
08/08/2022
Ekonomi

Ceviz ve badem bahçeleri genişliyor

Vali Yunus Sezer, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen ceviz ve badem bahçelerinin kimliklendirilmesi çalışmalarına katılıp, sera işletmelerinde incelemelerde bulundu. Vali Sezer ” Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunduğumuz projeler ile bu yıl İlimizde toplam 300 dekar ceviz ve 150 dekar badem bahçesi daha kuracağız” diye konuştu.

CEVİZ BAHÇELERİNE ZİYARET

İlk olarak Ahıllı Köyünde kurulu 20 dekarlık ceviz bahçesinde incelemelerde bulunan Vali Sezer, ilimizde yaklaşık 750 adet ceviz bahçesi (6 bin dekar) , 250 adet badem bahçesi (3 bin dekar) olduğunu belirtti. Bu sene içerisinde yeni projelerle birlikte yeni ceviz ve badem bahçelerinin kurulacağını ifade eden Vali Sezer “ Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunduğumuz projeler ile bu yıl İlimizde toplam 300 dekar ceviz ve 150 dekar badem bahçesi daha kuracağız” diye konuştu. Programının devamında Hasandede Köyünde kurulan ve 8 dekarı Valilik koordinesinde yürütülen destekler ile 2 dekarı ise üreticinin kendi imkanları ile yaptığı 10 dekarlık serayı ziyaret eden Vali Sezer, Kırıkkale’de örnek seracılık faaliyetlerinin yapılmaya başlandığını kaydetti.

MOBİL TARIM EKİPLERİ SAHADA

Verilen desteklerle iki yılda 85 dekara ulaşan kapalı seralarda çiftçilerimizin üretim yaptığını belirten Vali Sezer, “ Seralarımızda çiftçilerimiz üretip kazanıyor. Bu durum onları memnun ettiği gibi bizleri de memnun ediyor. Mobil tarım ekiplerimiz bahçe bahçe gezerek hangi ürünleri yetiştirecekleri noktasında üreticilerimize rehberlik ediyor, verilen hibeler konusunda bilgilendirmeler yapıyorlar. İlimizde tarımın gelişimi için çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi. Ceviz bahçesi ve sera ziyaretlerinde Vali Sezer’e, Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz eşlik etti. HABER: Şeyma Fidan

Benzer Haberler

TMO 1 MİLYON 220 BİN TON HUBUBATI SATIŞA AÇTI

Modalife Mobilya’ya birincilik ödülü

yonetici

Üyelerimizin ve Şehir Esnafımızın Menfaatini Korumak Görevimizdir

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x