16.5 C
Kırıkkale
07/07/2022
Kırıkkale

Çiftçilere 1,5 milyon fide dağıtılacak

Geçtiğimiz aylarda ilçeye domates kurutma alanı kuracağının müjdesini veren Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, İlk çalışmalara Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladıklarını belirtirken, çiftçilere 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacaklarını kaydetti.

 

MAHSULÜ ALMA GARANTİSİ

Yahşihan Belediyesi Üretkenlik adına yapmış olduğu çalışmalarına tüm hızla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ilçeye domates kurutma alanı kuracağımızın müjdesini veren Başkan Türkyılmaz, İlk çalışmalara Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladıklarını belirtirken, çiftçilere 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacaklarını söyledi. Tarımda devamlılığı sağlamak adına çiftçilerin tarlalarını atıl durumundan çıkarıp kazanç elde etmeleri ve vatandaşlara iş istihdam alanı yaratmak amacıyla güzel bir projeye imza atan Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz,  Asya Sara Anonim Şirketi ile ortaklaşa Yahşihan ilçesine domates kurutma tesisi kuracaklarını söylemişti. Kurutulduktan sonra yurt dışına ihraç olacak olan domateslere Yahşihan Belediyesi mahsulleri çiftçilerden alma garantisi de sunuyor. Bu projeyle üretim aşamasında hâlihazır iş sahibi olmayan vatandaşların yanı sıra özellikle çalışmak isteyen ev hanımlarına iş imkânı sağlanacak.

 

60 DÖNÜM ARAZİYE EKİM YAPILDI

Mevsimlik işçilerin de çalıştığı tarlada, ilçedeki çalışmak isteyen kadınlara da iş istihdamı sağlanıyor. Yaklaşık 2 ay sonra hasadı yapılması planlanan domatesler, kurulan tesiste kurutulacak. Proje ortağı Asya Sara Anonim Şirketi ile aracılığıyla da başta Çin, Polonya, Almanya, Finlandiya, Hollanda, Katar, İtalya gibi ülkelere ihracat edilecek. Domates kurusu projesi sayesinde de çiftçiler ekonomik kazanç sağlayacak. Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz yapmış olduğu açıklamada, “Üretken belediyecilik adına yaptığımız çalışmalarımızda ilçemize domates kurutma alanı kuracağımızın müjdesini vermiştik. İlk çalışmalarımıza Kızılırmak Nehri kıyısındaki 60 dönüm araziye 150 bin adet domates fidesi dikerek başladık. Yaklaşık 2 ay sonra hasadını yapmayı planladığımız domatesleri kurutma işlemine başlatıp 7 ülkeye ihraç edeceğiz. Projemiz sayesinde çiftçilerimiz ekonomik kazanç, kadınlar iş istihdamı sağlayacak. Ayrıca ilçemizde ve ilimizde bulunan tüm çiftçilere ise Asya Sara Anonim Şirketi firması ile beraber 1,5 milyona yakın domates fidesi dağıtacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Bu sene de üretip kuruttuğumuz domatesleri 6 bin haneye 100’er gram paketlenmiş şekilde dağıtacağız. Şimdiden projemizin ilimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. HABER. Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Meslek Lisesi Diploması Alıyorlar

yonetici

Kırıkkale Belediyesi, Her Yerde Çalışmalarına Devam Ediyor

yonetici

Kırıkkale için kuvvetli rüzgar ve toz fırtınası uyarısı

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x