-4.9 C
Kırıkkale
10/04/2021
Ekonomi

Esnafa faizsiz kredi hakkı tanınmalı

Pandemi sürecinde esnafların sıkıntılı günler yaşadığını hatırlatan Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli ” Devletimizden esnafımıza faizsiz ve en az 6 ay sonra ödemeye başlayacak şekilde faizsiz kredi hakkı tanımasını, Vergi, SGK, Bağkur, primlerini durdurmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli yaptığı açıklamasında “Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 nedeni ile Esnaf ve Sanatkârımız zor günler geçiriyor. 2020 yılının Mart ayından itibaren Esnaf ve Sanatkârımız ayakta kalma mücadelesi veriyor. 29 Mart’da Sayın Cumhurbaşkanımız Covid-19 ile mücadelede yeni açıklamalarda bulunmuş, Kafe, restoran, lokanta, çay ocakları (yeme-içme) gibi sektörlerin Ramazan ayı boyunca gel-al ve paket servis yapabileceklerini, esnafımızın içeri müşteri kabul edemeyeceklerini duyurmuştur. Alınan tedbirlere esnafımızın uyduğunu, birçok denetimden geçtiğini ancak Ülkemizde ve ilimizde artan pandemi vakalarının yalnızca esnafımızdan kaynaklanıyormuş gibi gösterilmesine de bir anlam veremiyoruz. Bütün bu vaka artışlarının esnafa yüklenmesini anlamlı bulmuyoruz. Bu zorlu süreçte milletçe kurallara uymamız gerektiğini yeniden hatırlatıyoruz” ifadesini kullandı.

 

ESNAFIMIZI YİNE BİR KORKU SARMIŞTIR

Başkan Köstekli “Hükümetimiz Esnafımıza Gelir kaybı desteği, kira yardımı ve ciro kaybı desteği gibi yardımlarda bulunmuş, Kredilerin ertelenmesinde, vergi, SGK ve odalara olan aidatlarına yapılandırma hakkı getirmiştir. Ancak bu yardımlarla Esnafımız rahatlayamamıştır. Halen sıkıntılılar ve borç batağına saplanmışlardır. Devletimizin yaptığı yardımları olumludur ancak yetersizdir. Renk haritasında ilimiz 3. Tehlikeli bölgede yer almış Cumartesi günleri iş yerleri açılmış, az da olsa nefes almıştık. Ramazanda kapalı olacağı açıklanan esnafımızı yine bir korku sarmıştır. Devletimizden esnafımıza faizsiz ve en az 6 ay sonra ödemeye başlayacak şekilde faizsiz kredi hakkı tanımasını, Vergi, SGK, Bağkur, primlerini durdurmasını istiyoruz. Ayrıca tüm vatandaşlarımızdan evde kalmalarını, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını özellikle rica ediyor, sağlık her şeyin başında gelir deyip bütün esnafıma hayırlı işler diliyor, şimdiden tüm hemşerilerimin ramazan aylarını kutluyorum” dedi. Haber: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Akaryakıtçılar Bilgilendirildi

yonetici

Eroğlu,Esnaf Kara Kara Düşünüyor

yonetici

ÖDEME YAPILMAZSA YAPILANDIRMA BOZULUR

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x