20.2 C
Kırıkkale
08/08/2022
Sağlık

Hepatit B kontrol altına alınabilen bir hastalıktır

 

Dünya Hepatit Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Kronik hepatit B tedavi ile kontrol altına alınabilen ve yıkıcı sonuçlarından uzak durulabilen bir hastalık olduğunu söyledi.

 

VİRAL HEPATİT NEDİR?

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş yaptığı açıklamasında “Günümüzde en ciddi ve temel sağlık sorunlarından biri olan viral hepatitlere karşı farkındalık yaratmak ve bilinçli olmak için her yıl 28 Temmuz tarihi Dünya Hepatit Günü olarak anılmaktadır. Hepatit konusunda farkındalık oluşturmak, hızlı tanı ile yayılımı engellemek ve tedaviler hakkında ortak bilinç yaratmak için uluslararası bir sorumluluk bulunmaktadır. Dolayısı ile dünyanın her ülkesinde 28 Temmuz, Dünya Hepatit Günü olarak kabul edilmiştir. Viral bir enfeksiyon nedeniyle karaciğerin iltihaplanmasıdır. Viral hepatit vakalarının çoğundan beş virüs sorumludur. Hepsi karaciğer hastalığına neden olurken, bulaşma yolları, hastalığın şiddeti, coğrafi dağılım ve önleme yöntemleri gibi önemli noktalarda farklılık gösterirler. Özellikle B ve C tipleri yüz milyonlarca insanda kronik hastalığa yol açar ve hep birlikte karaciğer sirozu, kanser ve viral hepatite bağlı ölümlerin en yaygın nedenidir. Enfekte kan ve vücut salgılarına maruz kalma yoluyla bulaşır. Taşıyıcı anneden bebeğe, Kontamine iğneler, tıbbı malzemeler ve kan nakli (özellikle gelişmemiş ülkelerde), Sağlık çalışanları (kontamine kan vs ile artan temas riski), Damardan uyuşturucu kullanımı” diye konuştu.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dr. Ağırtaş “Kişisel bakım ürünlerinin paylaşılmaması gerekmektedir. Çocuklara bu alışkanlık küçük yaşta kazandırılmalıdır. Diş fırçası, küpe, manikür-pedikür ekipmanları, havlular ya da cımbızlar kesinlikle paylaşılmamalıdır. Akupunktur, dövme, piercing gibi deri bütünlüğünü bozan uygulamalarda hijyen kurallarına yüzde yüz uyulduğundan emin olunması ve tek kullanımlık iğnelerin kullanması gerekmektedir. Kuaför ya da berberlerde tıraş bıçaklarının tek kullanımlık olması, makasların sterilize edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Uyuşturucu kullanımından uzak durulmalıdır. Anne adayları ve hamile kişiler mutlaka B tipi virüs taraması için test yaptırmalı ve sonuçlarına göre hekimi ile görüşme sağlamalıdır. Ailede sarılık hastası, siroz ya da karaciğer kanseri hastası olması halinde tüm aile üyelerine test yapılmalıdır. Çocukluk çağından başlayarak aşı Hepatit B’nin önlenmesinde en önemli stratejidir. Kronik hepatit B tedavi ile kontrol altına alınabilen ve yıkıcı sonuçlarından uzak durulabilen bir hastalıktır. Kronik Hepatit B olan bireyler mutlaka doktora başvurmalıdırlar” dedi. HABER: Elif Önal

Benzer Haberler

10 Düğün Salonuna ve 27 Düğün Sahibine Ceza Yazıldı

yonetici

Şükür yükseliş durdu

yonetici

Bir haftada 14 bin 841 kişi aşılandı

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x