8.6 C
Kırıkkale
04/07/2022
Siyaset

Kanun teklifine ‘MKE Özelleşemez’ ibaresi kondu

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden MKEK’nın A.Ş. olmasını sağlayacak kanun teklifine MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün teklifi üzerine ‘MKEK Özelleşemez, yerli veya yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilemez” ibaresi eklendi.

MİLLETVEKİLİ ÖZTÜRK DUYURDU

Konuyla ilgili kendisine ait sosyal medya hesabından açıklamada bulunan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk “MHP Kırıkkale Milletvekili olarak, MKE A.Ş. Kanun teklifi ile “Özelleşme olmayacak” dedik, an itibariyle şu anda TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda verdiğimiz önerge ile kanun teklifine ‘MKE Özelleşemez’ ifadesini koydurduk. Ülkemize ve Kırıkkalemize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

İŞTE ÖNERGE VE GEREKÇESİ

Görüşülmekte olan 2/3677 esas numaralı Kanun Teklifinin 8 inci maddesinin birine? Fıkrasında yer alan “Şirkete ait olan şirketler” ibaresinin “Şirkete ait olan iştirakler” şeklinde değiştirilmesini, ikinci fıkrasında yer alan “kuruluşa,” ibaresinin madde metninden çıkarılmasını ve maddeye aşağıdaki fıkranın eklenmesini arz ve teklif ederiz. ‘Şirket, şirketin hisseleri ve bağlı ortaklıkları; satış, kiralama, işletme hakkının devri ve/veya sair başka tasarruflar yoluyla yerli veya yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilemez’. Gerekçe: Önerge ile, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun ifadenin yer alması ve kanunda tekrar niteliğinde olan ibarelerin madde metninden çıkarılması amacıyla düzenleme yapılmaktadır. Önerge ile ayrıca, Ülke savunma sanayisinde stratejik önemi haiz olan Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketinin; Şirketi, şirket hisseleri ve bağlı ortaklıkları; satış, kiralama, işletme hakkının devri ve/veya sair başka tasarruflar yoluyla yerli veya yabancı özel hukuk gerçek ve tüzel kişilerine devre konu edilmemesi ve sermayesinin tamamı Hazinede olacak şekilde faaliyetlerini sürdürmesinin kanunda daha açık bir şekilde hüküm altına alınması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte mevcut maddede Şirket hakkında 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümlerinin uygulanmayacağı hükmü de ayrıca muhafaza edilmiştir” ibarelerine yer verildi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Kadın emeği Türkiye’nin istikbali

6 İLÇE TEŞVİK KAPSAMINA ALINDI

Yenigün Gazetesi

MHP’li Öztürk, TBMM’de Çiftçilerin desteklenmesini istedi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x