-5.4 C
Kırıkkale
20/01/2022
Sağlık

Kırıkkale’de SMA tarama eğitimi

 

Yeni düzenleme ile evlilik öncesi SMA taraması zorunlu hale getirilmişti. Buna göre çiftler, evlilik öncesi genetik olarak taşıyıcı olup olmadıklarını ücretsiz olarak öğrenebilecek. 81 İl Genelinde başlatılan çalışma dolayısıyla Kırıkkale genelindeki Aile Sağlığı Merkezi doktor ve yardımcı sağlık personelleri ile Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde görevli Evlilik Öncesi Danışmanlık birimi çalışanlarına SMA Tarama Programı eğitimi verildi.

 

SMA TARAMASI BAŞLADI

Yeni yılla birlikte evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirildi. Yeni uygulamayla birlikte SMA’lı bebek dramlarının da son bulması bekleniyor. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı personelleri tarafından, Kırıkkale genelindeki Aile Sağlığı Merkezi doktor ve yardımcı sağlık personelleri ile Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde görevli Evlilik Öncesi Danışmanlık birimi çalışanlarına SMA Tarama Programı eğitimi verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il genelinde başlatılan SMA Taşıyıcılık Taramasının amacının evlilik öncesi dönemde SMA açısından her ikisi de taşıyıcı çiftleri belirleyerek, ailelere genetik danışma vermek ve SMA hastalığının uzun dönemde görülme sıklığını azaltmak olduğu vurgulandı.

 

6 FARKLI OTURUMDA EĞİTİM

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda verilen ve çok sayıda aile hekimleri ile yardımcı sağlık personelinin katıldığı eğitimde, vücutta istemli kasların kuvvetsizliğine ve erimesine yol açan kalıtsal bir hastalık olan SMA’nın (Spinal Musküler Atrofi) önlenmesi için bakanlığımızca belirlenen programlar anlatıldı. Toplantıda hastalığın önlenmesindeki ilk adımın, evlilik öncesi çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesi ve her ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin belirlenerek çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanılarak, yeni hasta doğumunun engellenmesi amacının olduğu ifade edildi. Amaç doğrultusunda aile hekimlerince yürütülmeye başlanan SMA hastalığı taraması için, evlilik öncesi tarama programındaki ilgili personellere ve Toplum Sağlığı Merkezinde hizmet veren evlilik öncesi danışmanlık personeline 3 gün boyunca 6 farklı oturumda eğitim verildi. HABER: Şeyma Fidan

Benzer Haberler

Kırıkkale’de 235 bin 998 doz aşı kullanıldı

Kırıkkale ikinci doz aşılamada 73.4’e ulaştı

Sağlık çalışanlarımızın fedakârlıklarının karşılığı ödenemez

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x