Kırıkkale

Kırıkkale’de zimem geleneğini yaşatalım

Koronavirüs salgınının, hayatımızın her alanını olduğu gibi yerel esnafı da olumsuz etkilediğine işaret eden Kırıkkale Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Adem Yurtdan, Osmanlı döneminde esnaf ve vatandaşın yüzünü güldüren Zimem geleneğinin yeniden yaşatılması önerisinde bulundu. Başkan Yurtadan ramazan dolayısıyla iş insanlarının yerel esnaf ve vatandaşlara destek bulunmasını istedi.

 

İŞLERİNDE DÜŞÜŞ YAŞADILAR

Kırıkkale Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Adem Yurtdan “Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte ihtiyaç sahipleri için Ramazanda hiç tanımadığı birinin borcunu ödeme anlamına gelen zimenin yaşatılması konusuna ilişkin hayırseverlere çağrıda bulundu. Pandemi sürecinin yaklaşık bir yıldır sürdüğünü artan AVM ve büyük marketler nedeniyle bakkal esnafının işlerinde düşüş yaşandığını söyleyen Yurtdan, güncel borçların zimem geleneği ile ödenerek, pandemi sürecinde hem vatandaşın hem de esnafın mutlu olması talebinde bulundu. Yurtdan, kent genelinde bulunan iş insanlarına seslenerek, Ramazan Ayı’nda hem vatandaşı hem de esnafı sevindirmelerini istedi.

 

GELENEK UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ

Oda Başkanı Yurtdan, “Ramazanda hiç tanımadığı birinin borcunu ödeme anlamına gelen, ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş Zimem geleneğinin Kırıkkale’de yaşatılmasını isteyen Yurtdan, şehrin önde gelen iş insanlarına seslendi. Yurtdan, “Böylesine maneviyat yüklü ayda zekatını vermek isteyen iş adamlarımız, hayırseverlerimiz ve vatandaşlarımıza çağrımız var. Gelin bu Ramazan ayında bakkala borcunu ödeyemeyen ve ödemekte güçlük geçen vatandaşlarımızın borcunu kapatın. Bu zorlu süreçte bakkallardaki ödenemeyen borçlar veya veresiye defterinin satın alınması hayırda bulunmak isteyenler için bir fırsattır” diye konuştu.

 

GIDA ÇEKİ YA DA RAMAZAN PAKETİ HAZIRLANABİLİR

Zimem geleneği ile birlikte oda ile iletişime geçilerek bakkallardan ihtiyaç sahipleri için erzak paketi ya da erzak çeki oluşturulabileceğini ifade eden Yurtdan, “Osmanlı’dan bize miras kalan zimem ile veren elde, alan elde bu dünyada birbirlerinden haberi olmayacak ve mahcubiyet yaşamayacaktır. Böylesine güzel ve anlamlı geleneğin şehrimizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu yıl kurulacak gösterişli iftar sofralarının yerine, böylesine anlamlı hayır işi yapılırsa, hem ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, hem de esnafımız rahat bir nefes alacaktır” dedi. Haber: Niyazi Yüksel

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x