Ekonomi

KOSGEB kredi kullanma şartları değiştirilmeli

KOSGEB tarafından verilecek krediler konusunda değerlendirmelerde bulunan Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Süleyman Köstekli, “Vergi ve prim borcu olmayan şartı var. Borcu olan insana kredi verilir ki insanlar borcunu kapatsın, ayakta kalabilsin, üretim yapabilsin. Borcu olmayanın krediye ihtiyacı olmaz” diye konuştu.

BORCU OLMAYAN ESNAF YOK Kİ

Esnafa verilecek destek kredisi şartları konusunda açıklamalarda bulunan Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli “KOSGEB´in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zarar gören imalat sektöründeki işletmelerle ilgili olarak kamuoyuna yansıyan şartlardan birisi ´Yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil/taksitlendirilmemiş vergi ya da SGK borcu olmayan´ şeklindedir. Borcu olmayan esnaf yok ki, bütün herkesin borcu var. Böylesi bir geçiş döneminde, böylesine sıkıntılı bir süreçte böylesine bir şartın konulmuş olması Bürokratik Sistemin halen yürürlükte olduğunu göstermektedir. Çünkü bürokratlar borcu olan insanlara kredi verilebileceğini bilmezler” ifadesini kullandı.

BAYRAM ÖNCESİ MÜJDE BEKLİYORUZ

Başkan Köstekli “Bürokratlar; borcu olmayan, sıkıntısı bulunmayan, sermayesine sermaye katmak isteyenlere kredi verme taraftarıdır. Borcu olan insana kredi verilir ki, insanlar borcunu kapatsın, ayakta kalabilsin, üretim yapabilsin. Borcu olmayanın krediye ihtiyacı olmaz. Faizsiz ve 3 yıl geri ödemesiz kredi desteği ihtiyacı olan, borcu bulunan, vergi ve primlerini ödeyemeyen işletmelere, esnafa verilmeli. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın duruma el atacağından umut varız. Destek verilmeden tam kapanmaya gidilmiş olmasından en büyük sıkıntıyı esnaf çekmiştir. 1 yıldır talep etmiş olduğumuz faizsiz, uzun vadeli 100 bin TL kredi paketini esnaf ve sanatkarımız için bir kez daha istiyoruz. Esnafın borcu birikmiştir, ödemeleri artmıştır, rafı boşalmıştır, takadı kalmamıştır. Pandemi dönemi 3 harfli marketler zincirlerine yaramıştır. Aylardır iş yapamayan onlarca esnaf ve sanatkar iş kolu bulunmakta. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Ramazan Bayramı öncesinde esnaf camiası için müjde bekliyoruz” dedi.  HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

AHİKA Şubat Ayı Toplantısı Niğde’de Yapıldı

yonetici

Üyelerimizin ve Şehir Esnafımızın Menfaatini Korumak Görevimizdir

yonetici

Ağbal, Kırıkkale Üniversitesi’nde Konferans Verdi

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x