Ekonomi

Kuraklığın zararı tespit edildi

Son yılların en kurak mevsimini yaşayan Kırıkkale’de çiftçiler kara kara düşünürken, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Balışeyh ve Delice ilçesine bağlı köylerde, kuraklık sebebiyle yanan ekili hububat alanlarında incelemelerde bulundu. İl çapında toplamda 1.474.437 dekar alanın hububat ekili olduğunu söyleyen Vali Sezer, kuraklıktan zarar gören hububat alanlarının tespit edildiğini vurguladı.

 

HUBUBAT ARAZİLERİNDE İNCELEME

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer beraberinde İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, Balışeyh ve Delice İlçe Kaymakamları,Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanı ve İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte kuraklıktan zarar gören hububat alanlarında incelemelerde bulundu. İlk olarak Balışeyh ilçesine bağlı İzzettin ve Kargın köylerinde bulunan hububat ekili alanlarda incelemelerde bulunan Vali Sezer, daha sonra Delice ilçesine bağlı Büyükyağlı ve Herekli köylerinde incelemelerini sürdürdü.

 

HASAR TESPİTLERİ BAKANLIĞA SUNULDU

Bu yıl yağışların yeterince alınamaması nedeniyle çiftçilerimizin büyük emek vererek ektikleri buğday ve arpaların kuruduğunu ve ilimiz genelinde ön hasar tespitlerinin yapılarak raporların Tarım ve Orman Bakanlığına sunulduğunu kaydeden Vali Sezer “  2021 yılı üretim sezonu itibarı ile ilimizin toplam ekiliş alanı 2.180.000 dekardır. Bu ekiliş alanları içerisinde 1.474.437 dekar alanda ise hububat ekili olup, yapılan çalışmalar neticesinde bu alanın ne kadarlık kısmının kuraklıktan etkilendiğinin çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca ilimizde 450.000 dekar nohut ekiliş alanı bulunmakta olup, yapılan çalışmalarda henüz bir kuraklık hasarı tespit edilmemiştir” dedi. HABER: Şeyma Fidan

Benzer Haberler

Türk Metal’in Zaferi

yonetici

SGK Çalışması Gerçeği Yansıtmıyor

yonetici

TR71 Bölgesinde TÜFE yıllık yüzde 17,06

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x