25.8 C
Kırıkkale
07/08/2022
Gündem

KURBAN PAZARINDA DENETİM

Bayram yaklaşırken Kırıkkale Kurban Pazarında satışlar hızlandı

 

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Arpalık Çukurunda Kırıkkale Belediyesi Canlı Hayvan Pazarında kurulan Kurban Pazarı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından denetleniyor. Zabıta ekipleri pazara giriş yapan araçları kontrol ederken, veteriner ekipler hayvanları hastalıklı olup olmadığı konusunda kontrol ediyor.

 

NEZİH VE HİJYENİK ORTAM

Kırıkkale’de kurulan Kurban Pazarında ekipler denetimlerini sürdürüyor. Satışların iyiden iyiye hareketlendiği şu günlerde Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri pazarda denetimler gerçekleştirirken, Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz kurulan kurbanlık pazarını ziyaret etti. Yetiştiricilerle bir araya gelen ve incelemelerde bulunan Yılmaz,  kurbanlık alışverişinde dikkat edilecek hususlar konularında uyarılarda da bulundu. Diğer taraftan Kırıkkale Belediyesinden yapılan açıklamada “Kırıkkale Kurban Pazarı ve Kesim Alanı, hemşehrilerimize en iyi hizmeti sunabilmek için hazır. Satıcılara yer teslimini yaptığımız pazarda, hem satıcılarımız hem hemşehrilerimiz için nezih ve hijyenik bir ortamı sağlamak için çalışmalarımız ve denetimlerimiz devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

 

KÜPE SORGULAMASI MOBİLDE

Satıcılara ve vatandaşlara uyarılarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz “Kurbanlık almak isteyen vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanların küpe numarasıyla TÜRKVET, HaySag, Küpe Sorgulama gibi mobil uygulamalardan veya https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresi üzerinden hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş gibi bilgilerine kolayca ulaşabilirler. İl Müdürlüğümüz olarak, Kurban Kontrol ve Denetim Biriminde görevli Veteriner Hekimlerimiz ile kesilen hayvanların olası zoonoz ve diğer hastalıkların tespitini zamanında ve yerinde yaparak bulaşmayı önlemek, Kurban satış yerlerinde sağlıklı ve kurban vasfı taşıyan hayvanların pazara girişine müsaade ederek vatandaşın doğru ve güvenilir kurban kesmesine yardımcı olmak ve kurban etlerinin hijyenik koşullarda işlenmesi için gerekli denetim ve kontrolleri yerine getirmek görevlerini yürütüyoruz. Tüm vatandaşlarımızı da İlimiz Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kesim yerlerinde ve belirlenen usullere uyarak kurbanlarını kesmek konusunda duyarlı davranmaya davet ediyorum” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Saygılı 3 Temmuz Acısı Hala Yüreğimizde

yonetici

Borsa’dan koronavirüs tedbirleri

yonetici

MKE İŞÇİ ALIMINI BAŞLATTI

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x