16.5 C
Kırıkkale
07/07/2022
Gündem

MKE hantal yapısından kurtulmalı

TSO ÜYELERİNE MKE’NİN A.Ş. OLMASINI SAĞLAYACAK KANUN TASARISININ NE GETİRDİĞİ ANLATILDI

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasının teklifi üzerine Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, TBMM Milli Savunma Komisyonunda görüşülen MKE’nin anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifiyle ilgili bilgilendirmede bulundu. TSO Başkanı Ahmet Varlı, Kırıkkale’nin kuruluş vesilesi olan MKE’nin içinde bulunduğu hantal yapıdan kurutulması gerektiğini söyledi.

 

DÜZENLEME KATKI SAĞLAYACAK

Kırıkkale TSO’nun daveti üzerine Haziran ayı meclis toplantısına katılan Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, MKEK’nin statüsünü değiştirilmesi ile ilgili hazırlanan tasarı hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Meclis Başkanı Ömer Akçelik Başkanlığında gerçekleşen toplantıda öncelikli olarak söz alan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Kırıkkale’nin kuruluş vesilesi olan MKE’nin içinde bulunduğu hantal yapıdan kurutulması gerektiğini söyledi. Kırıkkale’nin gözbebeği olan MKE’nin ayağındaki prangalar yüzünden ne tam kapasite çalışabildiğini, ne Kırıkkale’ye ne de ülkeye tam fayda sağlayabildiğini ifade eden Varlı, hazırlanan tasarının olduğu şekliyle uygulanmasının hem üretimi artıracağı hem de yan sanayinin oluşmasına katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.

 

MKE HAZİNEYE AİT OLACAK

Kurumun daha verimli hale gelebilmesi, dünya ligine çıkması ve daha fazla istihdam sağlayabilmesi için uzun süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan tasarı ile ilgili kamuoyunda büyük bir bilgi kirliliği olduğuna dikkat çeken Milletvekili Ramazan Can, kurumun daha hızlı karar alma, teknolojiyi daha verimli kullanma ve ülkeye daha fazla katkı sağlama bakımından statü değişikliğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Kamuoyundaki yanlış yönlendirmelerin aksine çalışan mevcut personelin koşullarının da şimdi olduğundan daha iyi olacağını ifade eden Can, tasarının hayata geçmesiyle bilinenin aksine özelleştirme olmayacağını, tam aksine kurumun tamamen devlet elinde geçerek Hazine’ye ait olacağını söyledi. Meclis üyelerinin sorularını da cevaplayan Can, yan sanayinin gelişerek sektörün canlanması açısından bu tasarının son derece önemi olduğuna dikkate çekti. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Yeni uygulama kamyoncu esnafının belini büktü

yonetici

Ahilik kültürü, dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolüdür

KIRIKKALE’DE YAŞLI NÜFUS SAYISI 36 BİN 66 OLDU

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x