17.1 C
Kırıkkale
08/08/2022
Gündem

SAHTE PARAYA DİKKAT

Başkan Cebeci’den dolandırıcılığa karşı uyarı

 

 

 

Kurban Bayramı dolayısıyla Kırıkkale’de kurulan kurban pazarında satışlar başladı. Kurulan kurban pazarının bazı dolandırıcıların da iştahını kabarttığına dikkat çeken Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Osman Cebeci, kurbanlık satıcılarını ve vatandaşları sahte paraya karşı uyardı.

 

KURBANLIK TEDARİKİYLE İLGİLİ SORUN YOK

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Osman Cebeci yaptığı açıklamada “Kurban bayramının yaklaşması üzerine kurbanlık arayışları başladı. Fakat vatandaşlar hem kurban pazarlarındaki sahte para dolandırıcılarına karşı hem de internette kurbanlık satışı üzerinden dolandırıcılık yapanlara karşı çok dikkatli olmalı. Piyasada kurbanlık tedariki ile ilgili bir sorun yok. Fakat yine de teknolojinin gelişmesi ve büyükşehirlerdeki zaman mesafe sorunları nedeniyle internetten satışlara da yönelim oldukça fazla. Görsel olarak başka hayvanın fotoğraflarını koyarak satan, ortada hiç hayvan olmadan sahte ilan açan, hayvandan çıkacak etin vaadinde hile yapan oldukça fazla kişi bulunuyor. İnternetteki dolandırıcılara karşı tetikte olunmalı. Canlı hayvanın şu anki piyasalara göre büyükbaşta kilogram başına 65, küçükbaş hayvanda ise 62 liradan hesaplaması var. Bu hesaplamanın altında kalan kurbana şüpheyle bakmalı. Çünkü hayvancılık işi ile uğraşan herkes ortalama olarak aynı yem fiyatları, aynı giderler üzerinden kâr marjını koyarak belli bir rakama satmak zorunda” ifadesini kullandı.

 

PARA SAYMA MAKİNESİ BULUNDURULMALI

Başkan Cebeci “Dolandırıcılar için kurban bayramları birer fırsat. Her yıl kurban pazarlarında sahte para tuzakları haberleri ile karşılaşıyoruz. Sahte paraları ayırt edebilmemiz için alınan banknotların üzerinde kabartma baskı, gizli görüntü, emniyet şeridi gibi pek çok özelliği barındırmalı. Yüklü paraları sürekli kontrol etmek zor olduğu için para sayma makinesi bulundurarak işler sağlama alınmalı. Büyük emekler vererek, adeta hayvanlarına çocuğu gibi bakan besicilerimizin çabaları boşa gitmemeli, vatandaşlarımız da bu konuda uyanık olmalı” dedi. HABER: Şeyma Fidan

 

Benzer Haberler

Saman yüklü tır alev alev yandı

yonetici

Kademeli normalleşme dönemi başladı

yonetici

Toplu Alanlarda Fazla Kalmayın

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x