8.6 C
Kırıkkale
04/07/2022
Keskin Kültür Sanat Yaşam

Seyit Çevik’e Son Görev

Seyit Çevik’e Son Görev

Keskin ilçesine bağlı Hacıali Obası köyünde dünyaya gelen ve Hacı Taşan, Neşet Ertaş gibi bozlak kültürünün önemli temsilcilerinin yanında keman çalan abdallık geleneğinin temsilcisi Seyit Çevik, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Çevik, memleketi Keskin’de dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Keskin ilçesine bağlı Hacıali Obası köyünde 79 yıl önce müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve müzik hayatına bağlama çalarak başlayan, daha sonra keman ile devam eden Çevik, memleketi Keskin’de ikindi namazına müteakip kılınan namaz sonrası dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazına Vali Yunus Sezer, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kesrin Kaymakamı Tekin Erdemir, Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım ile çok sayıda Çevik ailesinin eş, dost ve akrabaları katıldı.

ABDAL GELENEĞİNİN TEMSİLCİSİYDİ

Abdal müziği geleneğini kemanı ile icra eden Abdal müziğindeki tınıları elde edebilmek için kemanda farklı akort,  farklı parmak ve yay teknikleri kullanıyor olması da Çevik’in keman dalında kendine has özgü yorumunu bir kez daha gözler önüne seriyordu.  Geçmiş yıllara ait plak ve kasetleri bulunan ve halen günümüzde de kemanı eşliğinde söylediği türkülerin dinlendiği Seyit Çevik, TRT arşivlerinde de önemli kültür mirası olarak yer aldı.

KEMAN USTASI SEYİT ÇEVİK KİMDİR?

1941 yılında Keskin’in Hacıali Obası köyünde dünyaya gelen Seyit Çevik, yörenin bağlama icra eden ustalarından Aşır Çevik’in oğludur. Okul eğitimi alamayan Çevik, babası Aşır ustadan bağlama çalmayı öğrenir ve düğünlerde çalıp söylemeye başlar. Zamanla kendini yetiştiren Çevik’e teyzesinin oğlu olan yörenin tanınmış halk ozanı Hacı Taşan, yanına alır ve kendisine Ankara’dan bir keman alır. Bu sayede Seyit Çevik’in keman ile olan hayatı başlar. Merhum Seyit Çevik’in yetiştirdiği çıraklar, Erol Cöke, Verdi Taşan, Çetin İçten, Valit Taşan ve Erdal Cöke.

Benzer Haberler

Keskin Salandı

yonetici

Küçük Furkan’ın kedisini itfaiye kurtardı

yonetici

Mansur Yavaş, Hasandede’ye Üç Bin Metre Boru Gönderdi

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x