25.8 C
Kırıkkale
07/08/2022
Siyaset

Sınavın tekrarlanması değerlendirilmelidir

 

Soruşturma başlatılan KPSS sınavındaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, “Şaibeli olduğu her halinden anlaşılan bu sınavın iptal edilip öğrencilerimizden hiçbir sınav ücreti alınmadan sınavın tekrarlanması dahil her türlü akılcı çözüm konunun uzmanlarınca titizlikle değerlendirilmelidir” diye konuştu.

 

ÖSYM GÜVENİRLİLİĞİNİ KAYBETTİ

KPSS sorularının bir yayınevinin deneme sınavıyla benzerlik göstermesi üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı vermişti. İddialarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet halk Partisi Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, “Ülkemizde gençlerin umudu, geleceği çalınmaya devam ediliyor. KPSS sorularının daha önce özel bazı yayın kuruluşları tarafından paylaşılması artık pes dedirtti. Bu yayınevleri soruların şıklarının yerlerini dahi değiştirmeden bu soruları nasıl yayımlayabiliyor. Buna kimler müsaade ediyor. Bir dönem Türkiye’nin en güvenilir kurumları arasında yer alan ÖSYM maalesef, AKP iktidarı döneminde hem saygınlığını hem de güvenilirliğini kaybetti. Bundan sonra ÖSYM’ nin yapacağı sınavlara nasıl güveneceğiz” ifadesini kullandı.

 

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MAĞDURİYETİNİN BENZERİ

Milletvekili Önal “Başta gençlerimiz olmak üzere tüm yurttaşlarımız binbir emek ve zorlukla bu sınavlara hazırlanıp ter dökerken, haksız mülakatlarla, çalıntı sorularla gelecekleri karartılıyor. Yapılan bu hak haksızlıklar vicdanınızı hiç mi yaralamıyor? Neden bu kurumlar denetlenmiyor? Geçtiğimiz yıllarda FETÖ Terör Örgütünün mağdur edip, geleceğini kararttığı gençlerimiz bugünde benzer haksızlıklarla karşı karşıya kalıyor. Aylarca hatta yıllarca binbir emekle fedakarlıkla bu sınavlara hazırlanan vatandaşlarımız bundan sonra yapılacak sınavlara hangi ruh hali ve motivasyonla çalışacak, bunu düşünen var mı?  Şaibeli olduğu her halinden anlaşılan bu sınavın iptal edilip öğrencilerimizden hiçbir sınav ücreti alınmadan sınavın tekrarlanması dahil her türlü akılcı çözüm konunun uzmanlarınca titizlikle değerlendirilmelidir” diye konuştu.

 

VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR EDİLMEMELİ

Önal “Bu haksızlıkları ortaya çıkarıp sorumluları tespit etmesi gereken asıl kurum olan Devlet Denetleme Kurumu derhal harekete geçmeli, sorumluları, ihmali olanları tespit edip, yargı önüne çıkarılmalarını sağlamalıdır. Gelinen noktada güvenilirliğini kaybeden kurumlar liyakat esasına göre yeniden yapılandırılmalı,  vatandaşlarımız mağdur edilmemeli, yeni mağduriyetlerin oluşmasının önüne şimdiden geçilmelidir. Buradan hakkı yenen tüm yurttaşlarımıza sesleniyoruz.  CHP iktidarında kamuda işe alımlar objektif kriterlere ve liyakat esasına göre yapılacak, haksız mülakatlar kaldırılacak, söz veriyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Birlikte güçlüyüz

MHP Kadın Kolları’ndan ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ ziyareti

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x