20.2 C
Kırıkkale
08/08/2022
Kırıkkale

Türk el sanatları Kırıkkale evlerinde yaşatılıyor

Geleneksel Türk el sanatlarından olan çini, Kırıkkale Belediyesi konaklarında yaşatılıyor. Kırıkkale Tarihi Evler’de açılan kursta geleneksel el sanatı yaşatılıyor.

 

KÜLTÜREL MİRASI YAŞATILIYOR

Mahalle Konaklarında düzenledikleri kurslarla dikkatleri çeken Kırıkkale Belediyesi, çarşı merkeze Tarihi Kırıkkale Evlerde de düzenlediği çini eğitimi ile kurslarına devam ediyor. Kırıkkale Belediyesi, tarihte ilk kez Müslüman Türk devletlerinden yapımına başlanılan çini sanatını Kırıkkale Tarihi Evlerde yaşatıyor. Açılan kursta kursiyerler kültürel mirası yaşatarak gelecek nesillere aktarıyor. Kursiyer kadınlar burada kendi el becerilerini geliştiren bayanlar aynı zamanda hediyelik amaçlı ürünler de üretiyor.

 

BAŞKAN SAYGILI “HEM ÖĞRENİYORLAR HEM AİLE EKONOMİLERİNE KATKI”

Ev hanımlarının hem sosyalleşmeleri hem de geçim kaynaklarına katkı sağlamak için bu tür kurslara önem verdiklerini söyleyen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı “Belediyemizin hem el sanatlarımızı yaşatmak hem de aile ekonomisine katkı sağlamak için açtığı pek çok kurs bulunmaktadır. Kurslarımız yoğun ilgi görüyor. Gelen talep üzerine de Kırıkkale Tarihi Evlerde bir adet çini kursu açtık. Kursiyerlerimiz hem meslek ediniyor hem de aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Çini sanatını yaşatmak için geleneksel ve modern tekniklerin öğretildiği bir kurs açmış olduk. Bu kursumuza kayıtlarımız devam ediyor. Türk el sanatlarını yaşatmak için açtığımız bu kursumuza Kırıkkaleli hanımlarımızı kursiyer olarak bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Davranış değiştirme teknikleri eğitimi

Kırıkkale’den, Türkiye’ye Üretim Yapılacak

yonetici

Karantina sürecini anlattılar

yonetici
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x