Eğitim

Türkiye’de Tek Yüksek Performanslı Okul

KIRIKKALE MEHMET AKİF ERSOY ANADOLU LİSESİ BİNASI YENİLENDİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Alman Giz firması işbirliğiyle Kamuda Enerji Verimliliği Projesi kapsamında yenilenen Kırıkkale Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi okul binası, Yüksek Performanslı Okul binası olarak Türkiye’de tek olma özelliğine sahip oldu. Okul binası ve spor salonu çatılarına yerleştirilen paneller sayesinde elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

 

ELEKTRİK ÜRETEN OKUL

Kırıkkale Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Alman Giz firması işbirliğiyle Kamuda Enerji Verimliliği Projesi kapsamında Yüksek Performanslı Okul binası olarak yenilenerek 2020-2021 Eğitim Öğretim yılından itibaren hizmet vermeye başladı. 733 öğrenci, 46 öğretmen ve 22 derslikli okul proje kapsamında Elektrik enerjisi üretmeye başladı. Okul binası ve spor salonu çatılarına yerleştirilen paneller sayesinde elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Sınıflara kurulan ısı geri kazanım amaçlı havalandırma sistemi sayesinde ise sınıf içi temiz hava akışı sağlanması amaçlanıyor. Diğer taraftan lavabolarda kullanılan fotoselli musluklar sayesinde önemli ölçüde su tasarrufu sağlanacak.

 

TÜRKİYE’DE TEK

Okulun Türkiye’de tek yüksek performanslı okul olma özelliğini taşıdığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi “Okulumuzda çatılara yerleştirilen panellerle elektrik üretimine başlanmıştır. Bina yalıtım ve güçlendirme ile de okul binasında enerji tasarrufu yüksek ölçüde sağlanacaktır. Enerji Verimliliği Projesi ile birlikte okul binasında, Elektrik tüketimi takibi, Su tüketimi takibi, Doğalgaz tüketimi takibi, Elektrik faturalarındaki reaktif ceza takibi, İç hava kalitesinin ölçülmesi, Kişi başı tüketim sarfiyatlarının hesaplanması ve raporlanması ve Referans Bina ile enerji performansı yönünden kıyaslanması amaçlanmaktadır” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Benzer Haberler

Meslek lisesi için ilk kazma vuruldu

yonetici

Tüpraş’tan Robotik Kodlama Sınıfları

yonetici

Kırıkkale’de bursluluk sınavı heyecanı

yonetici
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x