16.5 C
Kırıkkale
07/07/2022
Gündem

Yahşihan Türkiye’de 58. Sırada yer buldu

2022 SEGE SONUÇLARINA GÖRE YAHŞİHAN 973 İLÇE ARASINDAN 58. SIRADA YER ALDI

 

 

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) sıralaması 5 yıl aranın ardından yeniden yayınlandı. 2017 yılında 0,661 skorla 2’inci kademe ilçeler arasında 198’inci sırada yer alan Yahşihan ilçesi, 2022 yılında birinci kademe ilçeler arasında yer alıp Türkiye genelinde 973 ilçe arasında 58’inci sırada gelişmiş ilçeler arasında yer almayı başardı. Türkyılmaz, “Yahşihan ilçemiz her geçen gün güzelliklere değer katarak büyümeye devam ediyor. Bu gurur hepimizin.” İfadelerini kullandı.

 

 

İLÇEMİZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralaması araştırması (SEGE 2022) kapsamında Yahşihan ilçesi İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Birinci Kademe Gelişmiş İlçeler arasında Türkiye’de 58’inci sırada yer alırken, Kırıkkale Merkez ve ilçeler arasında da birinci sırada yer aldı. Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi (SEGE) sıralaması 5 yıl aranın ardından yeniden yayınlandı. 2017 yılında 0,661 skorla 2’inci kademe ilçeler arasında 198’inci sırada yer alan Yahşihan ilçemiz, 2022 yılında birinci kademe ilçeler arasında yer alıp Türkiye genelinde 973 ilçe arasında 58’inci sırada gelişmiş ilçeler arasında yer almayı başardı. Yahşihan ilçemiz her geçen gün güzelliklere değer katarak büyümeye devam ediyor. Bu gurur hepimizin.” dedi.

 

BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) politika, strateji ve kamu uygulamalarına girdi sağlamak amacıyla Türkiye’deki düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmaları olarak biliniyor. Çalışmalarda, sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen değişkenler kullanılarak düzey-2 bölgelerinin, illerin ve ilçelerin gelişmişlik düzeyleri istatistiksel tekniklerle analiz edilmekte ve söz konusu birimlerin gelişmişlik sıralaması ortaya konuyor. Buna göre 2017 yılında yapılan sıralamada Türkiye genelinde ilçe bazında 0,661 skorla 2’inci kademe ilçeler arasında 198’inci sırada yer alan Yahşihan, il sıralamasında ise 2’inci sırada yer almıştı. SEGE 2022’de birinci kademe gelişmiş ilçeler arasında 1,778 skorla Türkiye’de 58’inci sıraya yükselen Yahşihan ilçesi, il içindeki sıralamada ise Kırıkkale Merkez’i geçerek 1’inci sıraya yükseldi. HABER: Yakup Özcan

 

Benzer Haberler

Kırıkkale’nin beklediği özür geldi

yonetici

Memurlar teklifin revizesini istedi

Yenigün Gazetesi

196 talep öncelik sırasına göre karşılanacak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x