Kırıkkale’de kurban kesim yerleri belli oldu

Kırıkkale’de kurban kesim yerleri belli oldu
Kırıkkale Kurban Hizmetleri Komisyonu, 16-19 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek olan Kurban Bayramı nedeniyle alınan tedbirleri ve komisyon kararlarını açıkladı.

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Komisyon tarafından alınan kararlar şu şekilde belirlendi; “16-19 Haziran 2024 tarihleri arasında idrak edilecek Kurban Bayramının vatandaşlarımız tarafından huzur içerisinde kutlanabilmesi ve vatandaşlarımızın dini hükümlere uygun, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olunmak amacıyla İlimiz Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca aşağıdaki tedbir ve kararlar alınmıştır.”

KURBAN SATIŞ YERLERİ BELİRLENDİ

“Arpalık Çukuru Mevkiinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazarı olarak belirlenmiştir. 3 Haziran 2024 tarihi itibari ile kurban satış yerine hayvan girişi yapılacaktır.”

KURBAN KESİM YERLERİ;

1.Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından işletilen Belediye Mezbahası. ( Arpalık Çukuru Mevkiinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısındadır.)

2.Hasandede El-Taş özel Mezbahası. (Rafineri Köprüsü Brofen Yanı Hasandede Köyü)

3.Kendi İmkânlarıyla kurban kesecekler için kesim yerleri;

a. Cumartesi Kapalı Pazar Yeri,

b. Kaletepe Kapalı Pazar Yeri,

c. Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri,

d. Bahçelievler Kapalı Pazar Yeri,

4.Ayrıca isteyen vatandaşlarımız etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde gerekli hijyen şartlarına uymak kaydıyla kurbanlarını kesebileceklerdir.

KURBAN SATIŞ VE KESİMİNİN YASAK OLDUĞU YERLER;

Kurban satış ve kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında cadde, sokak, park ve bulvar gibi umuma açık yerlerde kurban satış ve kesimine kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu konuda gerekli denetimler, Belediye zabıtası tarafından yapılacaktır.

KESİM YERLERİNDE PERSONEL GÖREVLENDİRME

Kurban satış ve kesim yerlerinde görevlendirilen personel, denetim elemanları ve din görevlilerine kurumlarınca tanıtıcı “Görevli Kimlik Kartı” verilecektir.

KURBAN KESİM ÜCRETİ BELİRLENDİ

1. Büyükbaş hayvanlar için Kurban kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti; 3000 (üçbin) TL’dir,
2. Küçükbaş hayvanlar için Kurban kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti; 500 (beşyüz) TL olarak belirlenmiştir.

kirikkalede-kurban-kesim-yerleri-belli-oldu2.jpg

KURBAN KESİM RANDEVUSU ALINMASI

1.Canlı hayvan pazarı bitişiğindeki Belediye mezbahasında kurban kesimi Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından yapılacağından kurban kesim randevusu söz konusu mezbahada Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından verilecektir.

2. Hasandede El-Taş mezbahasında kurban kesimi El-Taş firması tarafından yapılacağından söz konusu mezbahada kurban kesim randevusu El-Taş Firması tarafından verilecektir.

KESİM VE SATIŞ YERLERİNDE DENETİM

1. Kurban satış yerleri Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerince 06 Haziran 2024 tarihinden itibaren denetlenecektir.
2. Kurban kesim yerleri ise bayram günlerinde Kurban Denetim Birimi tarafından denetlenecektir.

BULAŞICI HASTALIKLARDAN KORUNMA ÖNLEMLERİ

Kurban satış ve kesim yerlerinde bulaşıcı hastalıktan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelaların asılmasına ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlenen önlemlere uyulması sağlanacaktır.

KULAK KÜPELERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Kurban kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpesi ve pasaportları, üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veteriner hekimler muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekâletle kurban kesim organizasyonu yapanlar ve diğer görevliler vasıtasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine Kurban Bayramını takiben 7 gün içerisinde teslim edeceklerdir.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZAİ

İlgili Bakanlar Kurulu Kararı, Yönetmelik, Tebliğ ve bu mevzuat doğrultusunda Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlara aykırı davrananlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun ilgili maddelerine göre gerekli cezai işlem yapılacaktır" ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 189 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.