Öğretmenlere çocuk oyunları eğitimi

Öğretmenlere çocuk oyunları eğitimi
 Muhabir
Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen eğitim kapsamında geleneksel çocuk oyunlarının yaygınlaştırılması amacıyla kent genelinde 300 öğretmene eğitim verildi.

Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler görev yaptıkları okullarda çocuklara geleneksel çocuk oyunları konusunda eğitim verecek.

TEORİK VE UYGULAMALI YAPILIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce yurt genelinde yaygınlaştırılan geleneksel çocuk oyunları sayesinde öğrenciler okul bahçelerinde farklı oyunlarla tanıştırılıyor. Bu kapsamda Kırıkkale'de geleneksel çocuk oyunlarının daha da yaygınlaştırılması ve bu oyunların özellikle de okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle tanıştırılması amacıyla köklü bir çalışma başlatılarak önce işe öğretmenlerin eğitilmesiyle başlanıldı. Farklı okullarda görev yapan yaklaşık 300 öğretmene 5 gün süreyle teorik ve uygulamalı eğitim verilerek öğretmenler oyunlar konusunda bilgilendirildi.

ogretmenlere-cocuk-oyunlari-egitimi2.jpg

GELİŞİMLERİNE ÖNEMLİ KATKI SUNUYOR

Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, Kırıkkale Lisesinin çok amaçlı spor salonunda geleneksel çocuk oyunlarıyla ilgili hizmet içi eğitimi alan öğretmenlerle bir araya geldi. Burada bir grup öğrencinin de katıldığı oyunları izleyen Aydın, verilen eğitimlerle ilgili formatör öğretmenler Rıfat Savrun, Osman Emre Delice, Murat Uluyüz ve Yasin Demirel'den bilgi aldı, bazı oyunlara da katılarak hakemlik yaptı. Ziyaretin ardından açıklama yapan Aydın, geleneksel çocuk oyunlarının çocukların gelişimlerine önemli katkılar sağladığını söyledi.

ogretmenlere-cocuk-oyunlari-egitimi5.jpg

YÜZ YÜZE 100 ÇOCUK OYUNU

Kentte geleneksel oyunların her geçen gün daha da yaygınlaştırıldığını hatırlatan Aydın, "Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" adlı kılavuz kitap ve bu oyunlara ilişkin videolar okullarımıza ulaştırıldı. Bu konudaki gayretlerimiz artarak devam ediyor. Okul bahçelerimiz ve salonlarımız renkleniyor ve bu renkli alanlarda öğrencilerimiz yeni yeni oyunlarla buluşturuluyor." şeklinde konuştu.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİR KATKI SAĞLIYOR

Aydın, kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılarak yaşatılmasında geleneksel çocuk oyunlarının etkili olduğunu belirterek, "Çocuk oyunları, çocukların etkili öğrenme ve gelişmelerine gözle görülür bir katkı sağlıyor. Oyun kuralları sayesinde çocuklar, akranlarıyla ve yaşadıkları çevredeki insanlarla daha etkili iletişim kurmayı öğreniyor, temel becerilerini de geliştirmiş oluyor. Özelliklerini fark eden çocuklar, kendilerini bu sayede geliştirmiş oluyorlar. Bugün burada eğitici formatör öğretmenlerimiz, eğitime katılan diğer öğretmenlerimize oyunların tüm detaylarını uygulamalı olarak öğretmektedirler” dedi.

Bu haber toplam 83 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.