Yabancı öğrenciler ebru sanatı ile tanıştı

Yabancı öğrenciler ebru sanatı ile tanıştı
Erasmus+ değişim programı çerçevesinde Japonya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen 9 öğretmen ve 12 ortaokul öğrencisi, Türk öğrencilerle birlikte ebru çalışması yaptı.

Erasmus+ değişim programı çerçevesinde Japonya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen 9 öğretmen ve 12 ortaokul öğrencisi, Türk öğrencilerle birlikte ebru çalışması yaptı.

Erasmus+ değişim programı ile Japonya, Polonya, Portekiz ve Yunanistan'dan 9 öğretmen ve 12 öğrenci Ankara'ya geldi. Türk kültür ve sanatı ile tanışma fırsatı bulacak olan yabancı ortaokul öğrencileri, bir hafta boyunca Mehmet Özcan Torunoğlu Ortaokulu velilerinin evlerine konuk olacak. Değişim programının ilk gününde misafir öğretmen ve öğrenciler, ebru sanatını deneyimledi. Türk öğrenciler, yabancı misafirlere önce tarihini anlattıkları ebru sanatını uygulamalı olarak gösterdi. İlk kez ebru sanatı ile tanışan yabancı misafirlerin şaşkınlığı ise yüzlerinden okundu. Yabancı öğrenciler, okulun resim atölyesinde doğayı koruma ve ekolojiye sahip çıkma temalı resimler de çizdi. Bir hafta boyunca devam edecek etkinliklerde Japonya'dan gelen iki öğretmen de öğrencilere İngilizce eğitimi verecek. İngilizce öğrenme noktasında farklı modelleri öğrencilere gösterecek olan Japon misafirler, Türk öğretmenler ile bilgi alışverişi yapacak.

"Ankara'nın çok güzel bir şehir olduğunu anlatacağım"

Erasmus+ değişim programıyla Ankara'ya gelen Portekiz vatandaşı Maria, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ülkelerimizi tanıtan slaytlar sunduk. Yemek zincirini öğrendik. Orman yangınları ile ilgili posterler, kitap ayraçları ve sloganlar hazırladık. Portekiz'e gittiğimde Türkiye'nin ve Ankara'nın gerçekten çok güzel bir şehir olduğunu anlatacağım ve buraya gelmelerini de önereceğim" ifadelerini kullandı.

Yunanistan vatandaşı Georce ise, "Bugün orman yangınları hakkında bilgiler öğrendik ve ekolojiler ile ilgili çalışmalar yaptık" dedi.

"Türk insanları ile tanışmak ve eğlenmek için geldik"

Polonya vatandaşı Ursula adlı öğretmen, "Burada çok eğlenceli şeyler yaptık. Bizi güzel ağırladığınız için teşekkür ederiz. Türkiye'nin kültürünü öğrenmek, burada güzel aktiviteler yapmak, Türk insanları ile tanışmak ve eğlenmek için geldik" diye konuştu.

"Huzur ile barışı öğretmek ve anlatmak"

Japon İngilizce öğretmeni Sakamoto, "Alanım İngilizce ve İngilizce konuşmayı seviyorum. Bu Erasmus projesinde hedeflediğim amaç; huzur ile barışı öğretmek ve anlatmak" ifadesini kullandı.

"Türk öğrenciler çok eğlenceli"

Bir diğer Japon öğretmen Yuki Yamano ise, Türk öğrencilerin İngilizce öğrenmekte zorlandığına dikkati çekti. İngilizce öğrenmenin üç farklı yolu olduğunu belirten Yamano, şunları kaydetti:

"Birincisi aktif öğrenmek. Örneğin bakkala gidip kendi içinden düşünmek. İkinci olarak karşılıklı sohbetler yapmak etkili bir yöntem. Çoğu öğrencinin İngilizcesini iyi yönde etkiliyor. Erasmus gibi programlara katılmak da ayrıca faydalı. Erasmus'a geldiğimde öğrencilerin İngilizcesinin ne kadar iyi olduğundan etkilendim. Türk öğrenciler gerçekten çok mutlu ve eğlenceli. Onları gerçekten çok sevdik."

"Çocuklar İngilizceye sarıldı"

Erasmus+ Koordinatörü Tülay Önder, 13 yıldır bu mesleğin içinde olduğunu belirterek, "Hem öğrencilerimizin hem ailelerimizin İngilizceye olan farkındalığı müthiş artmış durumda. Çocuklarımız bu tür projelere katılmak için İngilizceye sarıldı ve öğrenmek için daha da çaba sarf ediyor" şeklinde konuştu.

Görsel Sanatlar öğretmeni Demet Uçak ise, "Sanat kültürlerin buluşmasında çok önemli bir araç. Biz de bu projemiz sayesinde yurt dışından gelen çocuklarımız ile ülkemizin çocuklarını kaynaştırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

Bu haber toplam 15 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.