Orhan Öztürk: “Mazottan alınan vergiler kaldırılmalıdır”

Orhan Öztürk: “Mazottan alınan vergiler kaldırılmalıdır”
 Muhabir
Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, üretici ile market fiyatları arasında uçurumun olduğunu dile getirdi. Öztürk, Girdi fiyatlarının gıdada tüketici fiyatlarının oluşmasında en önemli etken olduğunu söyledi.

ÇEŞİTLİ DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR

Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, Şubat ayı üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin sebeplerini, narenciye üreticilerinin sorunlarını, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimleri, mazot fiyatındaki artışlar ve yüksek vergi oranları ile aynı marka gübrelerin bayilerdeki fiyat değişimlerini değerlendirdi. Şubat ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 634,4 ile limonda görüldüğünü, limondaki fiyat farkını yüzde 572,2 ile portakal, yüzde 340,1 ile kuru incir, yüzde 259,3 ile kabak takip ettiğini bildiren Öztürk, “Limon 7,3 kat, portakal 6,7 kat, kuru incir 4,4 kat, kabak 3,6 kat fazlaya satıldı.

orhan-ozturk-mazottan-alinan-vergiler-kaldirilmalidir2.jpg

FİYAT ARTIŞI VE DÜŞÜŞÜ GÖRÜLÜYOR

Üreticide 2 lira 50 kuruş olan limon 18 lira 36 kuruşa, 3 lira 50 kuruş olan portakal 23 lira 53 kuruşa, 115 lira olan kuru incir 506 lira 20 kuruşa, 13 lira 33 kuruş olan kabak 47 lira 90 kuruşa markette satıldı” bilgisini paylaştı. Şubat ayında markette 40 ürünün 29’unda fiyat artışı, 11’inde fiyat azalışı görüldüğünü de söyleyen Öztürk, Şubat ayında üreticide 32 ürününün 17’sinde fiyat artışı olurken, 8’inde fiyat düşüşü görüldüğünü ifade etti.

MAZOT FİYATLARI DEVAMLI ARITYOR

Girdi fiyatlarının gıdada tüketici fiyatlarının oluşmasında en önemli etken olduğunu vurgulayan Öztürk, “Tarımda kullanılan girdilerin ise olmazsa olmazı mazottur. Toprağın hazırlanmasından ekimine, ekiminden hasadına kadar tüm tarımsal işlemlerde mazot kullanılıyor. Şubat ayında girdilerde yıllık değişimde en fazla fiyat artışı mazotta görüldü. Mazot fiyatı son bir yılda yüzde 103,7 oranında arttı. Mazot fiyatının bu denli arttığı bir ortamda tarımsal üretimin sekteye uğramaması için mazottan alınan vergiler kaldırılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 136 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.