BESST-İVAL, halk oyunları ile şenlendi

BESST-İVAL, halk oyunları ile şenlendi
 Muhabir
Kırıkkale Üniversitesi BESST-İVAL'24 Kapsamında Mavi Salon'da Üniversitemiz Halk Dansları Topluluğu Folklor Ekibi sahne aldı.

DÜŞEN TERİN BİR DAMLASI KADAR DEĞERLİ OLMAYACAK

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yılmaz, dekanlar ile akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı. Halk Dansları Topluluğu Folklor Ekibi tarafından seymen, zeybek, kaşıklı zeybek, teke, horon ve halay türünden danslar sergiledi. Program sonunda konuşma gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yılmaz,'' Ne söylersem söyleyim bu arkadaşlarımızın yüzünden düşen terin bir damlası kadar değerli olmayacak. Ruhumu genişlettiniz, sizleri saatlerce izleyebilirim. Türk insanının bu toprakların ekmeğinden suyundan nasiplenmiş Müslüman Türk Milleti'nin küçücük bir fırsat bulursa siz her şey olabilirsiniz.”

HEYECANLI GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

“Küllerinden doğan bir milletiz biz. Neyi başarmak istediysek şükür bu zamana kadar başardık. Bugün artık dünyada ve bölgede oyun kurucuyuz. Düşünebiliyor musunuz iki ülke savaşıyor ve biz o iki ülkeyle de ilişkimizi sorunsuz sürdürebiliyoruz. Biz bugün eğlenebiliyorsak Çanakkale'de yatan 15-16-17 yaşındaki şehitlerimize borçluyuz. 'Ardahan'dan Gelen Tatar' diye bir türkü var. 7 sene cephelerde bulunmuş sizler hikayesine bakın lütfen. İletişimin sadece mektup üzerinden olduğu bir yerde. O türkünün öyküsünde 7 sene savaştan sonra evine dönüyor.”

GÜNÜN ANISINA FOTOĞRAF ÇEKİNDİLER

“Döndükten sonra bakıyor uzun zaman olmuş 'Eşim evlenmiş mi ?' Diye avluya bakıyor. Damdan bakıyor yanında küçük bir çocuk yatıyor. O türküde diyor ki 'Koynunda yatan yiğit kimdir ?' 7-8 sene kalmış… Niçin ? Bizler bu oyunları oynayabilelim, bu üniversiteleri ve hastaneleri kuralım diye canlarından geçmişler. Bu muhteşem performans için sizlere teşekkür ediyorum.'' ifadelerini kullandı. Program Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yılmaz'ın folklor ekibini temsilen Arş. Gör. Dr. Serhat Altıok'a çiçek vermesi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu haber toplam 20 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.