AFAD GÖNÜLLÜLERİ YARIŞTI

AFAD GÖNÜLLÜLERİ YARIŞTI
3 aşamadan oluşan istasyonları 4 dakika 58 saniyede tamamladılarKırıkkale’de AFAD Gönüllüsü olan liseli gençler 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinliklerinde yarıştı. Cumhuriyet Meydanında kurulan...

3 aşamadan oluşan istasyonları 4 dakika 58 saniyede tamamladılar

Kırıkkale’de AFAD Gönüllüsü olan liseli gençler 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinliklerinde yarıştı. Cumhuriyet Meydanında kurulan parkurda yangın söndürme, yaralı taşıma ve çadır kurma olmak üzere 3 aşamadan oluşan yarışma etabını 4 dakika 58 saniyede tamamlayan Osman Gazi Fen Lisesi gönüllüleri birincilik kürsüsüne çıktı. Dereceye girenler AFAD tarafından ödüllendirildi.

PARKURU 4 DAKİKADA TAMAMLADILAR

Afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin sürece dâhil edilmesi amacıyla, görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi amacıyla oluşturulan Liseli AFAD Gönüllüleri Kırıkkale’de kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramında yarıştı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen AFAD Gönüllüsü liseliler final yarışmasının startını Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu verdi. AFAD ve Milli Eğitim İşbirliğinde gerçekleştirilen yarışmada yangın söndürme, yaralı taşıma ve çadır kurma parkurunu 4 dakika 58 saniyede tamamlayan Osman Gazi Fen Lisesi birinci olurken, ikinci Özel Dünya Fen Lisesi, Üçüncü Kırıkkale Lisesi, Dördüncü Yıldırım Beyazıt Lisesi, Beşinci Şehit Nebi Gündoğan Anadolu Lisesi oldu.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Cumhuriyet Meydanında oluşturulan istasyonları başarıyla tamamlayan ve birinci olan Osman Gazi Fen Lisesinin ödülünü Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu verdi. Öğrencileri tek tek tebrik eden Vali Tekbıyıkoğlu, başarılarının devamını diledi. Yarışmanın ikincisi Özel Dünya Fen Lisesinin ödülünü Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Üçüncü Kırıkkale Lisesinin ödülünü Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Dördüncü Yıldırım Beyazıt Lisesinin ödülünü Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp, Beşinci Şehit Nebi Gündoğan Anadolu Lisesinin ödülünü Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamza Aygün verdi.

FİNALE KALAN LİSELİ GÖNÜLLÜLER

Gerçekleşen etkinlik hakkında bilgi veren Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun “AFAD Gönüllülüğünün gençlerimiz arasında yaygınlaştırılması ve özendirilmesi amacıyla müdürlüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 2022 yılı ocak ayında protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamında yarışmaya katılan liseler arasında yapılan eleme etabı Nisan ayında tamamlanmıştır. Eleme etabını ilk 5 sırada tamamlayan okullarımız bu anlamlı günde final yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. Final yarışmamız yangın söndürme, yaralı taşıma ve çadır kurma istasyonlarımızdan oluşmuştur. Yarışmamızın finaline kalan Osman Gazi Fen Lisesi, Özel Dünya Fen Lisesi, Kırıkkale Lisesi, Yıldırım Beyazıt Lisesi ve Şehit Nebi Gündoğan Anadolu Lisesini tebrik ediyorum. Kırıkkale’de AFAD gönüllü sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

AFAD GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ

AFAD Gönüllülük Projesi ile afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin sürece dâhil edilmesi amacıyla; görev alanlarının belirlenmesi, eğitimlerle kapasitelerinin arttırılması ve gönüllülük sistemi içerisindeki performanslarının takip edilmesi hedeflenmektedir. AFAD Gönüllüleri afet öncesinde, afet esnasında ve afet sonrasında ihtiyaç duyulan alanlarda (sağlık, beslenme, psikososyal destek, barınma, arama kurtarma, vb.) yetiştirilerek afetin her evresinde etkin şekilde çalışması sağlanacak ve böylece toplum afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirilecektir. AFAD Gönüllüsü, tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir.

PROJE İLE NELERİ HEDEFLENİYOR?

Afet ve Acil Durumlarda yürütülecek faaliyetlerde, refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek, AFAD ekipleri ile organize bir şekilde çalışabilecek gönüllülerin kazanılması, sistem içerisinde tutulması ve teşvik edilmesine yönelik AFAD Gönüllülük Sistemini kurmak. AFAD Gönüllülerinin yetkinliklerinin eğitimler, faaliyetler ve tatbikatlarla geliştirilmesini sağlamak. AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek. Afet ve acil durumlardan etkilenmiş topluluklara daha etkin bir hizmet sağlamak. Toplumda gönüllülük bilincini yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 10 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.