AFET Eğitim Çadırı Karakeçili’de

AFET Eğitim Çadırı Karakeçili’de
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca 2021 yılı, Türkiye Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilirken Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından "Afet Eğitim Yılı Faaliyetleri" kapsamında...

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca 2021 yılı, Türkiye Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilirken Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından "Afet Eğitim Yılı Faaliyetleri" kapsamında Karakeçili ilçesinde AFAD Eğitim Çadırı kurularak ziyarete açıldı.

BİLGİLENDİRMEDE BULUNULUYOR

Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 2021 yılı Türkiye Afet Eğitim Yılı kapsamında ilçelerde kurduğu AFAD Eğitim Çadırıyla vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. İl Müdürlüğü bu kez de Karakeçili ilçesinde AFAD Eğitim Çadırı kurarak vatandaşların ziyaretine açtı. İlçede kurulan eğitim çadırına 7’den 70’e ilçe sakinleri büyük ilgi gösterirken, yetkililer ziyaretçileri afet konusunda bilgilendiriyor. Eğitim çadırını ziyaret eden öğrencilerle tek tek ilgilenen Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun, deprem ve deprem anında yapılması gerekenler konusunda bilgilendirmede bulundu.

HER KESİME ULAŞACAĞIZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırıkkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mahmut Coşkun “Halkımıza yönelik olarak afet farkındalık bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla kurulan afet eğitim çadırı eğitimlerimize Karakeçili ilçelerimizde devam ediyoruz. İlçemizde kurulan 116 m2’lik eğitim çadırımızda  faaliyetlerimiz  halkımızın yoğun ilgisi ve katılımıyla devam ediyor. Afet Bilgisi-Hayat Bilgisi bilinciyle ve toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla ilimizin her noktasına ulaşmak için bu tür faaliyetlerimiz devam edecek” diye konuştu.

İLLERİN AFET RİSK PLANLARINDA SONA GELİNDİ

Planlarda deprem, sel, taşkın başta olmak üzere endüstriyel kaza, radyoaktif sızıntıya kadar her türlü senaryo düşünüldü. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, illerin afet riskini ortaya koymak için çalışmalarını hızlandırdı. Tüm illerin İl Afet Risk Azaltma Planlarını tek tek hazırlayan AFAD, 61 ilin afet planını tamamlarken, 20 ilin planını da yıl sonuna kadar bitirecek. Bu planlarda, deprem sonrası toplanma alanlarından,  olası radyoaktif sızıntıda neler yapılacağına kadar A’dan Z’ye her türlü senaryo ele alınıyor. 2020’de başlayan ve valilikler başkanlığında, AFAD il müdürlükleri tarafından, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla yürütülen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmalarında sona gelindi. 289 akademisyen de destek verdiği çalışmalar kapsamında 61 ilin planı tamamlanırken, 20 ilin ise yıl sonuna kadar bitirilmesi   hedefleniyor.

A’DAN Z’YE HER TÜRLÜ SENARYO ÇALIŞILDI

İRAP çalışmalarında deprem, taşkın/sel, kütle hareketleri ve endüstriyel kazalar başta olmak üzere iklim değişikliğinin etkileri gibi pek çok afet türü çalışıldı. Çalışılan afet türleri her ilin kendi fiziksel, sosyal, ekonomik ve çevresel şartları ile geçmişte yaşamış olduğu afetler göz önüne alınarak belirlendi. Çalışma kapsamında Zonguldak’ta “tasman”, Konya’da “obruk”, Nevşehir’de “jeomedikal afetler” gibi bazı illerimiz özelinde yoğun olarak yaşanan afetler de ele alındı.

İRAP İZLEME VE DEĞERLENDİRME KURULU OLUŞTURULDU

İRAP çalışmalarının izlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurum kuruluşların temsilcileri ve üniversite öğretim görevlilerinden oluşan “İRAP İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturuldu.

İRAP NEDİR?

İl Afet Risk Azaltma Planı, bir kentin dayanıklılığını/dirençliliğini desteklemeye yönelik temel bir araçtır. Bir kentin toplam afet dayanıklılığına bir perspektif sağlamak ve mevcut eksiklikleri tanımlamak için niceliksel ve niteliksel bir değerlendirme yapmayı ve bunu mekânsal olarak görselleştirerek açıklamayı hedefliyor. Bu anlamda İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP), illerimizdeki afet risklerinin azaltılması için amaç, hedef ve eylemlerin yer aldığı bir plandır. İRAP’lar; illerimizde güvenle yaşamak, afetlerden dolayı oluşabilecek can, mal vb. kayıplarını azaltmak/önlemek, afet risk azaltma bilincini oluşturmak, paydaşlar arasındaki iş birliğini artırmak, afet sonrasında müdahale ve iyileştirme için yapılan harcamaları azaltmak ve kaynakların etkili kullanımını sağlamak amacıyla hazırlanıyor.

İRAP’LARIN İÇERİĞİNDE

İlin Genel Durumu, Tehlike ve Risk Değerlendirmeleri, Mevcut Durum Analizi, Afet Risk Azaltma Amaç, Hedef ve Eylemleri, İzleme ve Değerlendirme bölümleri bulunuyor. Bu bölümlerin hazırlanmasını kolaylaştırmak amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Planlama ve Risk Azaltma Dairesi tarafından il afet ve acil durum müdürlükleri için hazırlanan “İl Afet Risk Azaltma Planı Hazırlama Kılavuzu”ndan faydalanılıyor. İRAP,  Sendai Küresel Afet Risk Azaltma Çerçeve Belgesi‘nin önemli bir hedefi olan ulusal ve yerel afet risk azaltma stratejilerinin artırılması çalışmalarına da önemli bir destek sağlıyor. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 9 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.