Bu gece Berat Kandili

Bu gece Berat Kandili
Mübarek Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban Ayı’nın incisi Berat Kandili bugün akşam idrak edilecek. Berat Kandili dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar "Berat Kandiline kavuşmanın sevinç,...

Mübarek Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban Ayı’nın incisi Berat Kandili bugün akşam idrak edilecek. Berat Kandili dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar "Berat Kandiline kavuşmanın sevinç, mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Bizleri yaratan, yaşatan bu günlere getiren hususen bu senenin kandilleri Regaibin, Miracın feyiz ve bereketini, Berat’ın af, bağış ve mağfiretini lütfeden Yüce Rabbimize sayısız, sonsuz, hatsız hudutsuz hamdüsenalar olsun" ifadelerine yer verdi.

ALLAH'I ZİKREDEREK GEÇİRELİM

27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart Pazar gününe bağlayan gece mübarek “Berat Kandili olduğunu hatırlatan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar "Borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan Berat, aynı zamanda günahlardan arınma demektir. Bu gecede Allah Teala, kendisine samimiyetle yönelenleri bağışlayacak ve onlara büyük ecirler ihsan edecektir. Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmişler ve şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü Allah Teala o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmet nazarı ile tecelli eder ve buyurur ki; Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim. Yok mudur rızık isteyen, rızıklandırayım. Yok mudur dert ve musibetlere uğrayan, şifasını vereyim. Daha ne gibi istekleri olan varsa istesinler vereyim.” Bundan dolayı bu geceyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Gündüzünü oruçlu, gecesini ibadetle  ve uyanık geçirmeliyiz. Hele hele gaflet içinde, malayani ile oyalanmadan, camilere koşup, sohbet dinleyerek, Namaz kılarak, Kur’an okuyarak veya dinleyerek, dua yaparak, yapılan dualara iştirak ederek, kendi başımıza kaldığımız zaman da kaza namazı kılarak, tövbe ve istiğfar ederek, Allah’ı zikrederek ve O’na şükrederek geçirmeliyiz" diye konuştu.

GECEYİ İYİ DEĞERLENDİRELİM

İl Müftüsü Yaşar "Nefis muhasebesini yapıp varsa kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşmak için, yok ise ilim, iman ve amellerimizi artırmak ve ahlakımızın güzelleşmesi için yeni  kararlar alarak geceyi değerlendirip, on bir ayın sultanı Ramazan-ı şerife hazırlıklı olarak yürümeliyiz. Ayrıca kandiller vesilesiyle bir yandan yüce Rabbimiz’in bizi affetmesi ve büyük ecirler lütfetmesi için kendisine dua ederken, diğer yandan anne ve babamızın hayır dualarını almaya, akrabalarımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Ayrıca felakete uğramış zavallı insanları, fakir ve yoksulları, bakıma muhtaç kimsesiz çocukları, yetimleri, hastaları hatırlayarak gereken şefkati göstererek yardım elini uzatarak birlik ve beraberliğimizi, sevgi ve kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Hiç şüphesiz ki bunlar, Cenab-ı Hakkın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, bütünlüğümüzün sağlanmasında da önemli rol oynayacaktır" ifadesini kullandı.

NUR CAMİİNDE MEVLİDİ ŞERİF

Yaşar "Bu vesileyle Ramazan ayının müjdeleyicisi Beraat kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını, tüm dünyayı etkisi altında olduğu Salgın hastalıktan milletimizi ve tüm insanlığı kurtarmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. İl Müftülüğümüz tarafından bu gece münasebetiyle Cumartesi akşam namazı ile yatsı namazı arasında İlimiz Merkez Nur Cami'inde Mevlidi-i şerif ve vaaz-ı nasihat programı icra edilecektir. Tüm Kırıkkale’li kardeşlerimizi aile fertleriyle beraber bu programımıza davet ediyoruz" dedi. Haber: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 1 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.