Cami, din görevlileri ve vefa

Cami, din görevlileri ve vefa
Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, 2021 yılı camiler ve din görevlileri haftası kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Bu yıl Camiler ve Din Görevlileri haftasının temasının Cami, Din Görevlileri...

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, 2021 yılı camiler ve din görevlileri haftası kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler verdi. Bu yıl Camiler ve Din Görevlileri haftasının temasının Cami, Din Görevlileri ve Vefa olarak belirlendiğini ifade eden İl Müftüsü Yaşar, 1-7 Ekim tarihleri arasında bir dizi etkinlik yapılacağını söyledi.

CAMİLER MEDENİYETİMİZİN TEMEL TAŞIDIR

Haftayla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar “Diyanet İşleri Başkanlığının organizesinde 1986 yılından bu yana 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası ” olarak kutlanmaktadır. Başkanlığımızca her yıl toplumun ihtiyaç duyduğu bir tema tespit edilerek gündeme alınmakta ve Müftülüklerimizce çeşitli etkinlikler tertip edilmek suretiyle toplum nezdinde farkındalık oluşturulmaktadır. Bu yılın teması, “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” olarak belirlenmiş olup, hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerle zor ve meşakkatli süreçlerden geçtiğimiz bugünlerde medeniyetimizin temel yapı taşı olan camilerimizin gönül dünyamızdaki yerini perçinleyerek mabede ve temsil ettiği ulvi değerlere karşı vefamızı göstermenin önemi üzerinde durulacak, her biri peygamber varisi olan din görevlilerimizin aziz milletimizin ve insanlığın her daim yanında ve hizmetinde oldukları vurgulanacak, insanımızın dinî ve hayrî hizmetlere ömrünü adayan vefa erlerine karşı ortaya koyduğu vefakârlık ve kadirşinaslığın toplum için en ulvi hasletlerden biri olduğuna dikkat çekilecektir” diye konuştu.

MESCİD-İ NEBEVÎ’NİN ÖZÜNE UYGUN

İl Müftüsü Yaşar “Bedeni taş ve ahşapla, ruhu ibadet ve ilimle imar edilen camiler; İslam’ın yerleşim birimlerine vurulan mührüdür. İslam’ın ulaştığı beldelere ilk önce camiler inşa edilmiş, İslam cemiyeti, cami ekseninde deveran etmiştir. Camiler; Mescid-i Nebevî’nin özüne uygun bir şekilde, tarih boyunca dinî, sosyal ve kültürel bakımdan bir eğitim, öğretim ve kültür merkezi olarak İslam’ın bayraktarlığını yapmıştır. Camiler; müminlerin bir araya geldiği, huzur bulduğu, kaynaştığı, ilim,irfan, ahlak ve faziletin öğrenildiği en önemli merkezlerdir. Mümin ve cami, birbirlerini onaran iki vefalı dosttur. Camiler erkeğiyle kadınıyla; büyüğüyle küçüğüyle; yaşlısıyla genciyle; tüm inananların kendilerini yetiştirdiği, olgunlaştırdığı; kırılan, dökülen yanlarını tamir ettikleri mekânlardır. Mümin; içinde rahmet ve minnetle yâd ettiği ecdadından aldığı kutlu mirası, elinden tutup getirdiği ve geleceğinin güvencesi olan evladına yine camide devreder. Evladına devrettiği sadece caminin kubbesi, minaresi, şadırvanı değildir. Çocukları Allah kelamıyla orada tanışır, peygamber varisleriyle orada buluşur, rahmânî ve nebevî terbiyeyle orada yetişir, adap erkânı orada öğrenir. Müminler; sadece camilere gidebildiklerinde değil, bir mani sebebiyle gidemediklerinde de gönül bağıyla camilere olan vefalarını gösterirler ve bu vefa duygusuyla camileri maddeten ve manen imar ederler” ifadesini kullandı.

SALGIN DÖNEMİNDE ÖZVERİYLE GÖREV YAPTILAR

Müftü Yaşar “Camilerin lahuti ve nurani sinesine hayatlarını vakfeden; mihrabından, minberinden, kürsüsünden,minaresinden hakkın ve hakikatin sesini yükselten din görevlileri bahtiyar bir zümredir. Hiçbir zümre Allah’ın ve Peygamberin övgüsüne onlar kadar mazhar olmamıştır. Ehliyet ve liyakatten, sadakat ve güvenden zerre taviz vermeden; büyük bir özveri, ortak bir ideal ve engin bir yürekle din hizmeti sunan hademe-i hayrat, her koşulda olduğu gibi salgın hastalık döneminde de milletimizin manevi ve sosyal hayatına rehberlik etmiş, salgınla mücadelenin ilk gününden itibaren sahada milletimizin hizmetinde olmuştur. Asli görevlerini ifa ederek milletimize yaptıkları manevi rehberliğin yanında; Vefa Sosyal Destek Grubu’nda, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi’nde özveri ve fedakarlıkla görev alarak milletimizin en derin hürmet ve muhabbetlerine bihakkın mazhar olmuşlardır” sözlerine yer verdi.

KIRIKKALE’DE DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER

Hafta münasebetiyle İl ve ilçe Müftülüklerince gerçekleştirilecek etkinlikleri sıralayan Müftü Yaşar “

Camiler ve Din Görevlileri Haftası 01-07 Ekim 2021 tarihlerinde içerisinde bulunduğumuz salgın da dikkate alınarak yüz yüze ve Müftülüğümüz sosyal medya hesapları üzerinden tertip edilen etkinliklerle etkili ve verimli bir şekilde kutlanacaktır. Ülkemizin birliği, bütünlüğü, istiklal ve istikbali uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz; Kur’an kursu, cami ve müştemilatının yapımı, bakımı, onarımı vb. işlerin yapılması hususlarında hizmeti geçen hayırsever vatandaşlarımız ve din görevlilerimizden vefat edenlerin ruhlarına bağışlanmak üzere tüm cami ve Kur’an kurslarımızda hatimler okunmuştur. 01 Ekim 2021 Cuma günü cuma vaazından önce geçmişten günümüze camilerimizde din hizmetinde bulunmuş hademe-i hayrat ile cami ve Kur’an kursu inşa ettiren, inşasına maddi manevi yardımda bulunan,  bakım, onarım, çevre tanzimi ve temizlik faaliyetlerine katkı sağlayan hayır sahipleri ve cami cemaatinden vefat edenlerin ruhlarına ithafen Merkez Nur Camii’nde Kur’an Ziyafeti Programı düzenlenecek,  diğer camilerimizde de Kur’an-ı Kerim tilavet edilecektir. 1-7 Ekim 2020 tarihleri arasında verilen vaazlarda haftanın teması olan “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” konusuna ağırlıklı yer verilecektir. On bir yılda lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayan tüm müftülük personeli, meslekte 25 yılını dolduran Kur’an kursu öğreticileri ve 30 yılını doldurmuş din görevlileri ile cami ve Kur’an kursu yapımına katkı sağlayan vatandaşlarımız taltif edilecektir. Hafta münasebetiyle tertip edilen ilkokul öğrencileri arası resim yarışması, ortaokul öğrencileri arası şiir yarışması, cami gençlik kolları ve spor kulüpleri arası futbol turnuvasında başarı gösteren kişi ve takımlara ödülleri bir program dahilinde verilecektir.

Kadın-erkek, yaşlı-genç tüm kardeşlerimizi içerisinde bulunduğumuz Covid-19 salgınına yönelik gerekli tedbirleri almak suretiyle “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” programlarımıza davet ediyorum” dedi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 5 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.