Çocuklar hem eğlendi, hem öğrendi

Çocuklar hem eğlendi, hem öğrendi
KIRIKKALE OBAKÖY ÇOCUK TARIM AKADEMİSİNDE EĞİTİMLER BAŞLADIObaköy projesi kapsamında Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan “Çocuk Tarım Akademisi” misafirlerini ağırlamaya başladı. Mehmet...

KIRIKKALE OBAKÖY ÇOCUK TARIM AKADEMİSİNDE EĞİTİMLER BAŞLADI

Obaköy projesi kapsamında Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan “Çocuk Tarım Akademisi” misafirlerini ağırlamaya başladı. Mehmet Işıtan Özel Eğitim Okulu öğrencileri, Çocuk Tarım Akademisinde hem eğlendi, hem öğrendi.

UZMAN EKİP ÖNCÜLÜĞÜNDE TARIM EĞİTİM

Çocuk Tarım Akademisi Mehmet Işıtan Özel Eğitim Okulu öğrencilerini ağırladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz ve Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi’nin de katılımıyla, iki okulun öğrencilerini misafir edilerek eğitimlere başlanan Çocuk Tarım Akademisinde çocuklar eğlenerek öğrendikleri tarım ve doğayla iç içe bir gün geçirdi. Çocuklara tarımla, toprakla buluşturup, eğlendirerek sevdirmeyi amaçlayan çocuk tarım akademisinde öncelikli olarak İlkokul çağındaki çocuklara ve özel eğitim ihtiyacı duyan çocuklara hizmet veriliyor. Çocuk tarım akademisinde uygulamalı ve teorik olarak planlanan eğitimler veriliyor. Çocuk Tarım Akademisi alanında meyve bahçesi, sera alanları, çiçek bahçeleri bulunuyor.  Çocuklar burada Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziraat Mühendislerinden oluşan uzman bir ekip gözetiminde toprakla buluşarak, tarımı öğreniyor.

FİDELERİ TOPRAKLA BULUŞTURDULAR

Uzman eğitmenler gözetiminde çocuklara fide dikimi, tohum ekimi, yabancı ot mücadelesi gibi etkinlikler gerçekleştirdi. Çocuklarla yakından ilgilenen ve Çocuk Tarım Akademisi bünyesinde kurulan çilek bahçesinden toplanan çilekleri ikram eden Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz, burada bir değerlendirme yaparak “Çocuklarımız geleceğimiz ve geleceğin var olması için tarım olmazsa olmazımız. Bu bilinç ve Sayın Valimizin bu konudaki destekleri bizleri çocuk tarım akademisi için daha büyük bir inanç ve fedakârlıkla çalışmaya itiyor. Burada çocuklarımız doğanın ve doğanın bize hediyesi olan tarımın anlamını yaşayarak öğrenecek. Bu şekilde çocuklarımız sofralarında tükettikleri gıdaların üretim safahatını da öğrenmiş olacaklar" dedi.

KIRIKKALE ÇOCUK TARIM AKADEMİSİ

Proje kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda kurulan Tarım Akademisi, çocukların tarım ve hayvancılıkla buluşmasını, tüketilen gıdanın üretim hikâyesini bilmelerini ve kurulan eğitim-üretim alanlarında eğlenerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlanıyor. Akademi bünyesinde bulunan, görsel ve laboratuvar eğitimi sınıfı, ürün işleme atölyesi, 108 m2’lik sera alanı, toprak katmanlarını gösteren horizon çukuru, 1000 m2’lik tarla bitkileri alanı, 1000 m2’lik kışlık ve yazlık bahçe bitkileri yetiştiriciliği tabla alanı, 500 m2’lik çilek bahçesi ve meyve bahçesi ile çocuklara hizmet ediyor. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 4 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.