Çözüm sunmak yerine Cumhur ittifakını yuhalamak basite kaçmıştır

Çözüm sunmak yerine Cumhur ittifakını yuhalamak basite kaçmıştır
MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu, ülkemizi ve Kırıkkale'yi yakından ilgilendiren ve 16.06.2021 tarihinde T.B.M.M. Başkanlığına sunulan MKEK’ nun Anonim Şirket olması hakkındaki Kanun teklifi üzerine açıklamalarda...

MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu, ülkemizi ve Kırıkkale'yi yakından ilgilendiren ve 16.06.2021 tarihinde T.B.M.M. Başkanlığına sunulan MKEK’ nun Anonim Şirket olması hakkındaki Kanun teklifi üzerine açıklamalarda bulundu. Kırıkkale'de siyasi partiler tarafından düzenlenen mitinge de dikkat çeken İl Başkanı Baloğlu " Çözüm önerileri sunmak yerine hükümeti ve Cumhur ittifakını yuhalamak biraz basite kaçmıştır" diye konuştu.

BİLGİ KİRLİĞİ OLUŞTU

MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu açıklamasında "Birkaç gündür Kanun Teklifi ile ilgili özellikle kamuoyunda bir bilgi kirliliği olduğu görülmüştür. Bazı siyasi partilerin de miting düzenlemek suretiyle, siyasi beklenti içerisine girdiği konuşmalar, ifadeler ve iddialar tek tek incelenip not edilmiştir. Çözüm önerileri sunmak yerine hükümeti ve Cumhur ittifakını yuhalamak biraz basite kaçmıştır. Netice itibariyle bünyesinde ve yönetimlerinde her zaman MKEK işçilerini barındıran MHP Kırıkkale Teşkilatları önce kendi yönetiminde bulunan işçi kardeşlerimizden, çalışanlarından, endişelerini dinlemiştir. Daha sonra her siyasinin de yapması gerektiği gibi MKEK genel müdürlüğünden randevu alıp, Başta Genel Müdür Yardımcılarımız olmak üzere kanun Teklifi üzerine çalışan kurumun yöneticilerinden detaylı bilgi almıştır" ifadesini kullandı.

MKE DAHA SAĞLAM TEMEL ÜZERİNE OTURTULUYOR

İl Başkanı Baloğlu "Bu bilgiler, kanun teklifi ve bir takım araştırmalar neticesinde; Öncelikle net olan MKEK kesinlikle özelleştirilmeyeceğidir. Özelleştirme ve özerkleştirmeyi karıştırmamak lazım. MKEK Anonim Şirkete dönüştürülecek ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı olacak, Yönetim Kurulu Başkanı bizatihi Milli Savunma Bakanı olacaktır. Kurumun özelleştirilmesi bir yana daha da sağlam temel üzerine oturtulmaktadır. Mühimmat anlamında en büyük alım yapan Milli Savunma Bakanlığı daha net ve ihale prosedürleri ile uğraşmadan imalat talimatı verebilecektir".

ÇALIŞANLARIN HAKLARI YASA İLE KORUNACAK

Diğer taraftan mavi ve beyaz yakalı personellerin özlük hakları her şart altında yasa ile korunacaktır. Buna ilaveten emsal kurumların özlük hakları ile ek haklara sahip olacaklar. Zamanla eriyen maaşlar artık yaşanabilir seviyeye gelecektir. Kurumun K.İ.T. olması münasebeti ile işçi ve memura sağlanamayan bazı maddi haklar yönetim kurulu kararı ile derhal çalışanın hanesine girecektir. Her çalışan ile istisnasız ve süresiz iş sözleşmesi yapılacaktır. Yine de MKEK A.Ş. de çalışmak istemeyen personele özlük hakları korunmak suretiyle ilgili bakanlık bünyesinde geçiş hakkı verilecektir.

SAFSATALAR İNANDIRICILIĞINI KAYBEDECEKTİR

MKEK’ nun taşınmazları hazinede kalacaktır. Böylelikle kurum peşkeş çekilecek, satılacak, özelleşecek gibi safsatalar inandırıcılığını kaybedecektir. Kurumun en üst yöneticileri dahi sözleşmeye tabi olacak Yeni atama yapılana kadar geçici süre ile görevlerine devam edeceklerdir. KİT halindeyken bile devam eden modernizasyon çalışmaları hız kazanacak ve ek istihdan sağlanacaktır. Hali hazırda devam eden milli projelerin birçok imalatı dün olduğundan çok daha fazla MKE A.Ş. de üretilmeye devam edecektir. Kurumun hantallığı giderilecek, dinamik piyasa koşullarıyla rekabet edebilen hareket kabiliyeti yüksek bir kurum haline gelecektir.

MHP, CAN DAMARIMIZ MKE KURUMU VE ÇALIŞANLARININ HAKLARINI SAVUNMAYA VE İYİLEŞTİRMEYE ANT İÇMİŞTİR

Açıklamaya çalıştığımız konular MKEK’ nun Anonim şirkete dönüştürülmesi ve olası yaşanacağı sorulara açıklık getirmek içindir. Yakın zamanda yasalaşması halinde Kırıkkale’miz özelinde hayata geçmesi planlanan, yatırım, projeler ve yeni istihdam imkanlarını kıymetli hemşerilerimiz ile paylaşılacaktır. MHP, can damarımız MKE Kurumu ve çalışan işçi ile memurlarımızın haklarını savunmaya ve iyileştirmeye ant içmiştir. Bir zamanlar 30 bin işçi ve memur çalıştıran ve her geçen gün kan kaybeden göz bebeğimizin, daha verimli bir kurum haline gelmesi için yürütülen çalışmaların siyasi İkbal peşinde koşmadan uzlaşmacı ve üretken bir anlayışla takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Bu haber toplam 21 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.