Gelecek nesillerimize güzel bir çevre bırakmalıyız

Gelecek nesillerimize güzel bir çevre bırakmalıyız
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar ve beraberindeki heyet Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Kırıkkale Valisi Yunus Sezer'e ziyarette bulundu. Etkinlikler hakkında bilgiler veren İl Müdürü Atar çevre ile ilgili bir...

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar ve beraberindeki heyet Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Kırıkkale Valisi Yunus Sezer'e ziyarette bulundu. Etkinlikler hakkında bilgiler veren İl Müdürü Atar çevre ile ilgili bir açıklamada bulunda. Atar "Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha güzel bir çevre bırakmak için; önceki nesillerden bize emanet edilen değerleri gelecek nesillere geliştirerek taşımanın görevimiz olduğunu bilmeliyiz" ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR ÇEVRE

Ziyarette Kırıkkale Valisi Yunus Sezer heyetin haftasını kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi. Diğer taraftan çevreyle ilgili bir açıklamada bulunan Kırıkkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar "Çevre; insanların ve diğer canlıların hayatları boyunca gerek birbirleri ile gerekse içinde bulundukları cansız çevre öğeleri ile etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel bir ortamdır. Bu ortamın sağlığının, insan sağlığını doğrudan etkilemesi kaçınılmazdır. Anayasamızın 56.Maddesi “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir"  hükmüne sahiptir. Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak en temel insan haklarından biridir".

KÜRESEL BİR BOYUT KAZANMIŞTIR

İl Müdürü Atar "Sağlıklı yaşamak, sağlıklı bir çevre ile mümkün olacaktır. Çevre dengesi, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çözmesi gereken bir sorun haline gelmiştir. Çevre sorunları genel olarak, teknolojinin zamanla gelişmesi, buna bağlı olarak ekonomik kalkınma ve insanların isteklerinin, gereksinimlerinin artması, hızlı nüfus artışından kaynaklanmaktadır. Hızlı sanayileşme, çarpık kentleşme, endüstrileşme ve yaşam biçimlerindeki değişme ile ortaya çıkan atıklar zaman içinde ciddi bir oranda artış göstermiş ve bu atıklardan kaynaklanan yerel çevre sorunları küresel bir boyut kazanmıştır".

“YEŞİL EKONOMİ” VE “YEŞİL KENTLER”

"Kaynak sıkıntısı ve kaynakların giderek pahalanması, faaliyetleri kaynakların geri kazanımı ve yeniden kullanımı için süreçler geliştirmeye ve kaynakları daha verimli şekilde kullanmanın alternatif yollarını araştırmaya zorlamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı çevre mevzuatının sürekli olarak geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve ülkelerin “sürdürülebilir kalkınma”, “yeşil ekonomi” ve “yeşil kentler” gibi kavramları içselleştirmesi gerekmektedir. Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha güzel bir çevre bırakmak için; önceki nesillerden bize emanet edilen değerleri gelecek nesillere geliştirerek taşımanın görevimiz olduğunu bilmeliyiz" dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 5 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.