İl Hıfzıssıhha Kurulundan LGS kararı

İl Hıfzıssıhha Kurulundan LGS kararı
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak 6 Haziran Pazar günü iki oturumda yapılacak olan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin...

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak 6 Haziran Pazar günü iki oturumda yapılacak olan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavına (LGS) girecek öğrencilerin kısıtlamadan muaf tutulmasını içeren kararı aldı.

PAZAR GÜNLERİ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK

İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada " Koronavirüs Salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsamda kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen 01.06.2021 tarihli ve 8878 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi ve 01.06.2021 tarih ve 2021/29 nolu İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi Günleri 22:00-05:00 saatleri arasında; Pazar Günleri ise Cumartesi saat 22:00 dan başlayıp Pazar Gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi Günü saat 05:00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması tedbiri getirilmiştir.

LGS İKİ OTURUMDA YAPILACAK

açıklamanın devamında "Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığının 01.06.2021 tarihli ve 25835398 sayılı yazıları ile tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü ülke genelinde 09.30­12.50 saatleri arasında Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) iki oturum halinde gerçekleştirileceği anlaşılmaktadır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 02.06.2021 tarih ve 9069 sayılı Genelgesi doğrultusunda ; Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla aşağıdaki belirtilen usul ve esasların tüm il ve ilçelerde hayata geçirilmesine".

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK BULUNDURULACAK

  1. Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00­16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00­10.00 saatleri arasında açık bulundurulmasına, 2. Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir Belediyelerce alınmasına, 3. Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00­15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına, 6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00­15.00 saatleri arasında açık olabileceklerdir. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılmalarına.

YÜKSEK SESE İZİN VERİLMEYECEK

Valilik ve Kaymakamlıklarca ; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak, kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek, sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 10 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.