İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İYOT EKSİKLİĞİ KONUSUNDA UYARDI

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İYOT EKSİKLİĞİ KONUSUNDA UYARDI
 Muhabir
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.HABER: YELİZ ERDEMÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNUİl Sağlık Müdürlüğü İyot eksikliği konusunda...

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü dolayısıyla bilgilendirmelerde bulundu.

ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNU

İl Sağlık Müdürlüğü İyot eksikliği konusunda Kırıkkalelilere uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada “Tüm dünyada halkı iyot kullanımı ve etkinliği konusunda bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 21 Ekim günü “Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü” olarak kutlanmaktadır. İyot vücutta eser miktarda bulunan bir elementtir. Vücuttaki iyodun çoğu tiroid bezinde yer almaktadır. Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur ve vücut için gerekli olan hormonları salgılar. Tiroid hormonları büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. İyot ise tiroid hormonları için esas bir bileşendir. İyot eksikliği tüm toplumları etkileyen dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunudur. Gebe kadınlar ve küçük çocuklar iyot eksikliği yönünden daha riskli gruplardır. İyot eksikliğinin bebek ve çocuklardaki sağlık sonuçları çok iyi bilinmektedir. İyot eksikliği bebek ve çocuklarda beyin hasarı ve zekâ geriliğine neden olmaktadır” ifade edildi.

ZİHİNSEL ENGELLİ DOĞAR

“İyot eksikliği hayatın her dönemi için bir sağlık sorunu tehdididir ve bir dizi hastalığa neden olur. Neden olduğu en yaygın ve bilindik klinik tablolardan biri de guatr hastalığıdır. Bu durum tiroid hormonlarının üretimindeki bozulmayla oluşur. Ayrıca gebe kadınlarda iyot eksikliği nedeniyle düşük, ölü doğum ve düşük doğum ağırlığı daha sık görülmekte ve doğan çocuklarda da “kretenizm” denilen hastalık görülebilmektedir. Tüm dünyada 18 milyon bebek annenin iyot eksikliği yüzünden zihinsel engelli doğar. Ayrıca doğan 38 milyon bebek de iyot eksikliği riski ile yüz yüzedir. Yetersiz iyot alımının tüm dünyada iki milyar insanı etkilediği düşünülmektedir. Dünyada iyot eksikliğini önlemede kullanılan en yaygın, etkin ve ucuz yöntem tuzların iyotlanmasıdır. Birçok devletin uyguladığı tuzların iyotlanması politikası ülkemizde de 1994 yılında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliği ile “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun İyotlanması Programı” kapsamında başlatılmıştır ve 1998 yılında ise hazırlanan tuz tebliği ile tüm sofra tuzlarının iyotla zenginleştirilmesi sağlanmıştır” şeklinde söylendi.

Bu haber toplam 14 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.