Kırıkkale ikinci dozda riskli iller arasında

Kırıkkale ikinci dozda riskli iller arasında
Koronavirüs salgınında vakası en çok illerden birisi olan Kırıkkale’de aşılama çalışmaları devam ediyor. İlk doz aşı uygulamasında yüzde 82 ile düşük riskli iller arasında yer alan Kırıkkale ikinci dozda yüzde 68,3...

Koronavirüs salgınında vakası en çok illerden birisi olan Kırıkkale’de aşılama çalışmaları devam ediyor. İlk doz aşı uygulamasında yüzde 82 ile düşük riskli iller arasında yer alan Kırıkkale ikinci dozda yüzde 68,3 ile sarı renkli iller arasında yer alıyor.

İKİNCİ DOZ AŞIMIZI DA OLALIM

Kırıkkale’de aşılama çalışmaları devam ediyor. İkinci doz aşı yüzdelerinin yayımlandığı günden itibaren yükselişini sürdüren Kırıkkale halen sarı renkli iller arasında yer alıyor. Yüksek İhtisas Hastanesi, Tıp Fakültesi, özel Yaşam Hastanesi, Aile Hekimlikleri ve mobil aşı ekipleriyle Kırıkkale’de sürdürülen aşı çalışmalarında bugüne kadar en az bir doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus haritasında yüzde 82 ile mavi renkli düşük riskli iller arasında yer alıyor. Kırıkkale en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus haritasında ise yüzde 68,3 ile sarı renkli iller arasında yer alıyor. Kırıkkalelilere çağrıda bulunan yetkililer ilk dozdaki duyarlılığın ikinci dozda da ortaya konulmasını istedi.

TEDBİRLERE UYMAMAK VAKA SAYISINI ARTIRIYOR

Bilim kurulu tarafından yapılan açıklamada “Son 3 haftayı içine alan dönemde artan hareketlilik ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salgının başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salgının kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor. Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor. Aşının varlığı en büyük gücümüz. Buna rağmen vaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda ise buna paralel bir artış olmuyor. Daha üzücü olan ise tedbirlere uymakta gevşeklik gösterdiğimiz ortadadır. Salgın aşı ile engellenebilir. Ancak aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir. Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz. Kısır döngüyü kıracak olanın hızla aşılanmak ve hatırlatma dozları olduğunu tespit edip uygulamaya aldık. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş olan vatandaşlarımızın hızla aşılanmaları bu açıdan son derece gereklidir.

ANNE ADAYLARI İÇİN AŞI ÇAĞRISI

Bilim Kurulumuz bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşlarımızı özel olarak ele almış aşı olma durumlarını değerlendirmiştir. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamak üzere özel bir çalışma yürütüyoruz. Benzer durumda gebelerimizin de hastalığa yakalanmalarında artış yaşanmıştır. Bu salgının seyrinde yeni bir durum. Gebelerimizin aşı olmalarında bir tereddüt olmaması gerektiği bir kere daha bilim kurulumuzca ortaya konmuştur. Anne adaylarımız tereddüt etmeden aşılarını olmalılar.

OKULLARIMIZDA ÇIKAN HER VAKAYI DİKKATLE İZLİYORUZ

Okullarımız da salgının seyri açısından yakın takibini yaptığımız özel bir alan. 6 Eylül’den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti. Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır.

HEP BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ

Aşı programımız planımıza uygun devam ediyor. Hızla, hedef nüfusumuz en az iki doz aşılı hale geldiğinde salgının kısır döngüsü sona ermiş olacak. Bildiğiniz gibi 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız artık yayında. Bu bize yeni bir hedef gösteriyor. İlk doz aşılanma oranlarını gösteren haritamız çok büyük ölçüde maviye döndü. Şimdi sıra ikinci doz aşılanma oranlarımızı gösteren haritamızın maviye dönmesinde. Bunu hep birlikte başarabiliriz” ifadelerine yer verildi. HABER: Şeyma Fidan

Bu haber toplam 3 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.