Kırıkkale'de e-imza başladı

Kırıkkale'de e-imza başladı
Nüfusmatik cihazları aracılığı ile TC Kimlik Kartlarına e-imza yükleme işlemi yapılabilecek Nüfus Müdürlükleri belirlendi. Buna göre aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 50 İl’de TC Kimlik Kartlarına e-imza yüklenebilecek.KIRIKKALE...

Nüfusmatik cihazları aracılığı ile TC Kimlik Kartlarına e-imza yükleme işlemi yapılabilecek Nüfus Müdürlükleri belirlendi. Buna göre aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 50 İl’de TC Kimlik Kartlarına e-imza yüklenebilecek.

KIRIKKALE MERKEZ NÜFUSTA

İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesinin ikinci adımını oluşturan T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesi işlemine nüfusmatikler aracılığıyla aralarında Kırıkkale’nin de bulunduğu 50 ilde nüfus müdürlerinde başladı. Uygulamanın Kırıkkale’de şehir merkezi nüfus müdürlüğünde yapılacağı bildirildi.

ZAMAN VE MALİYETTEN TASARRUF SAĞLANACAK

Günümüzde elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda e-İmza önemli bir yer tutuyor. e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin yürütülmesinde kırtasiyeciliğin azaltılması ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde işlem başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile işlemler hızlı bir şekilde online olarak yapılabilecek. Türkiye’de başta bankacılık ve e-Devlet uygulamaları olmak üzere birçok alanda elektronik imza uygulamasına geçildi.  e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veri olması nedeniyle ıslak imzaya nazaran kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliğine sahip.

KİMLİK KARTINA E-İMZA YÜKLEME İŞLEMLERİNİN BAŞLAMASI İLE BİRLİKTE

e-İmza için çipli kimlik kartlarının kullanılması ile gerekli olan çip, usb ve dongle gibi malzeme maliyetleri düşecek. Vatandaşlar ellerinde hazır bulunan TCKK’larına e-İmza yüklemesi yaptıracağından kargo maliyetleri de ortadan kalkacak. e-İmza kullanan kişi sayısında artış olacak, dolayısıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet sayısının artırılması sağlanacak. HABER: Şeyma Fidan

Bu haber toplam 9 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.