Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı

Kırıkkale'de İlk Aşı Yapıldı
İKİ DOZ OLARAK AŞILAMA DEVAM EDECEKTİRKırıkkale Sağlık İl Müdürü Murat Ağırtaş aşının ardından açıklamada bulundu. Ağırtaş "İlimize aşılama kampanyası kapsamında ilk etapta 5200 adet aşı Sağlık Bakanlığı tarafından...

İKİ DOZ OLARAK AŞILAMA DEVAM EDECEKTİR

Kırıkkale Sağlık İl Müdürü Murat Ağırtaş aşının ardından açıklamada bulundu. Ağırtaş "İlimize aşılama kampanyası kapsamında ilk etapta 5200 adet aşı Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiştir. Aşılamanın uygulama şekli ve aşılamada öncelik sıralaması Bilim Kurulu tarafından belirlenmiştir. Uygulamanın ilk basamağında yer alan sağlık çalışanları ile aşılama hizmeti başlamış ve peyderpey yaşlı bakım evleri, engelli rehabilitasyon merkezleri ile koruma evlerinde kalanlara ve orada hizmet sunanlara, daha sonra da belirlenen sıraya göre diğer öncelikli gruplara dört hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz olarak aşılama devam edecektir. 'dedi.

RANDEVU ALARAK AŞILARINI YAPTIRABİLECEKLERDİR

Bütün Aile Sağlığı merkezleri ile Kamu, Özel ve Üniversite hastanelerimizde aşı yapılması için planlamalar yapılmıştır. Bu kapsamda Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde 20, Keskin İlçe Devlet Hastanesinde 5, Üniversite hastanemizde 7, Özel hastanemizde 10 adet, diğer ilçe hastanelerimizde 1’er adet aşı odası hazırlanmıştır. Vatandaşlarımız, öncelik gruplarına göre kendilerine ayrılan aşıların yapılması için telefonlarına gelen SMS bildiriminden veya e-nabız sistemi üzerinden gelen bildirimden sonra Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun bir kamu yada özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir, ayrıca vatandaşlarımız SMS ile ASI TC kimlik numarası ve TC kimlik seri numarasını birleşik olarak yazıp 2023 e kısa mesaj göndererek aşı öncelik durumunu öğrenebileceklerdir. 'dedi.

BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

"Covid-19 aşısı aktif COVID-19 hastasına, COVID-19 hastalığını geçirmiş (PCR testi pozitif) kişilere ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir COVID-19 vakasıyla temas etmiş kişilere ilk etapta uygulanmayacaktır. Aşı uygulaması için vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına randevu alarak gitmeleri ve uygulama esnasında maske mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka uymaları büyük önem arz etmektedir. 'dedi.

Bu haber toplam 104 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.