Kurban satış ve kesim yerleri belirlendi

Kurban satış ve kesim yerleri belirlendi
Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kırıkkale Valiliği himayelerinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyon toplanarak bayrak öncesi ve sırasında alınacak önlemleri belirledi. Kurban kesim yerlerini belirleyen komisyon ayrıca Koronavirüs...

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kırıkkale Valiliği himayelerinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyon toplanarak bayrak öncesi ve sırasında alınacak önlemleri belirledi. Kurban kesim yerlerini belirleyen komisyon ayrıca Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında kurban Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske takmanın zorunlu olduğu bildirildi.

KOMİSYON KARARLAR ALDI

Kurban Bayramı öncesinde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak bayram öncesine önemli kararlar aldı. Komisyonda Kırıkkale Valiliği, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kırıkkale Şube Temsilcileri şer aldı. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan komisyon “20-23 Temmuz 2021 tarihleri arasında idrak edilecek kurban bayramının vatandaşlarımız tarafından huzur içerisinde kutlanması, kurban kesecek vatandaşlarımızın dini hükümlere, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olunması amacıyla “Kurban Hizmetleri Komisyonu” tarafından gerekli her türlü tedbir alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

KURBAN SATIŞ, KESİM VE KESİM ÜCRETLERİ

Yapılan açıklamanın devamında “Arpalık Çukuru Mevkiinde meskun bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü binası karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazar yeri olarak belirlenmiş ve buraya 08 Temmuz 2021 tarihi itibari ile hayvan sevkiyatları başlamıştır. Belediye Başkanlığı ile sözleşmesi bulunan “Yaren Et ve Et Ürünleri” tarafından işletilen Belediye Mezbahanesi (Belediye Canlı Hayvan Pazar Yeri bitişiği), İl Özel İdaresine ait, özelleştirilen Hasandede El-Taş Özel Mezbahanesi, Bu tesislerde kurbanlarını kestirecek olanlar makbuz karşılığı olmak üzere, büyükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti 475.00 (Dörtyüzyetmişbeş) TL, küçükbaş hayvanlar için kurbanı kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti  100.00 (Yüz) TL ödeyeceklerdir. Kurban kesim randevusu ilgili firmalar tarafından verilecektir.

KENDİ İMKÂNLARIYLA KURBAN KESMEK İSTEYENLER İÇİN KURBAN KESİM YERLERİ

Kendi imkânlarıyla kurban kesmek isteyenler için kurban kesim yerleri olarak aşağıdaki yerler belirlendi. Buna göre Cumartesi kapalı pazar yeri, Kaletepe kapalı pazar yeri, Yenimahalle kapalı pazar yeri, ve Bahçelievler kapalı pazar yeri olarak belirlendi. Burada kendi imkânlarıyla kurban kesecek olanlar herhangi bir ücret ödemeyecek.

KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Covid-19 bulaş riskini en aza indirmek maksadıyla kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. Satış ve kesim yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılacak, en az 2 metre mesafe kuralına uyulacak. Satış ve kesim yerleri ile bunların giriş ve çıkışlarında gerekli hijyen şartlarına riayet edilecek, HES kodu sorgusu yapılacak. Hayvan satış alanlarına Koronavirüs belirtisi (ateş ve solunum sıkıntısı) olanlar alınmayacak. Müşteri ve satıcı arasında bulaş riskini önlemek maksadıyla tokalaşma vb. hususlara dikkat edilecektir.

KESİM YERLERİNDE PERSONEL GÖREVLENDİRMESİ

Kurban satış ve kesim yerlerine yeteri kadar veteriner hekim, din görevlisi, Zabıta Müdürlüğünce zabıta ekibi, Temizlik İşleri Müdürlüğünce temizlik elemanları görevlendirildi. Ayrıca Bayram günleri ilgili kurumlardan oluşan bir birim denetim görevi yapacak.

KAÇAN KURBANLIK HAYVANLARI YAKALAMA EKİBİ

Satış ve Kesim yerlerinden kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için Belediye Veteriner Müdürlüğünce “Kurbanlık Hayvan Yakalama Ekibi” oluşturuldu. Bu konuda 112 çağrı merkezinden yardım alınabilecek. Komisyonca belirlenen Kurban satış yerlerinin dışında başta Samsun Yolu Bulvarı ve itfaiye çevresi olmak üzere cadde, sokak, herhangi bir yerde kurbanlık satışına ve kesimine müsaade edilmeyecek ve bu konuda Belediye Başkanlığı Zabıta Ekipleri gerekli kontrolleri yapacaklar. Ancak kendi imkânlarıyla bahçelerinde kurban kesmek isteyenler hijyen ve çevre temizliğine dikkat etmek şartıyla kurbanlarını kesebilecekler.

VATANDAŞLARIMIZIN KURBANLIK HAYVAN SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Kurban Olarak Kesilecek Hayvanlarda Bulunması Gereken Nitelikler açıklandı. Yapılan açıklamada, Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için En az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. (708 günü doldurmuş olması gerekir). İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir. Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. (Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir.) Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez

KURBAN OLARAK KESİLMESİ DİNEN UYGUN OLMAYAN HAYVANLARDAKİ NİTELİKLER

Sığır cinsi hayvanların en az iki kameri yaşını doldurmamış olması, (708 günü doldurmuş olması gerekir.) Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olan, Bir veya iki gözü kör olan, Bir veya iki boynuzu kökünden kırık olan, Dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik olan, Dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan, 5. Kurban ile ilgili diğer hususlarda Müftülüklerden ve ALO 190 Fetva Hattını arayarak bilgi alabilecek. HABER: Şeyma Fidan

Bu haber toplam 5 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.