Lise öğrencilerinin tasarladığı İHA, TEKNOFEST'te yarışacak

Lise öğrencilerinin tasarladığı İHA, TEKNOFEST'te yarışacak
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından TEKNOFEST 2021 Liseler Arası İHA Yarışması düzenlendi. Liseler arası İHA yarışmasına 6 öğrenci 1 öğretmenden oluşan takım ile katılan Kırıkkale Osmangazi Fen Lisesi...

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından TEKNOFEST 2021 Liseler Arası İHA Yarışması düzenlendi. Liseler arası İHA yarışmasına 6 öğrenci 1 öğretmenden oluşan takım ile katılan Kırıkkale Osmangazi Fen Lisesi BÜRKÜT adındaki insansız hava aracı ile finallere kaldı.

İNSANSIZ HAVA ARACININ PROTOTİPİNİ YAPACAKLAR

Yarışmanın amacı, Türkiye ve KKTC'deki lise veya dengi okullarda eğitim gören öğrencileri İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmek, çalışmalar yapmalarına destek olarak bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünün arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda Bursa Yunuseli Havalimanı'nda 13-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan yarışmaya, çeşitli alanlarda eğim gören lise öğrencilerinin yanı sıra Kırıkkale'den de Osmangazi Fen Lisesi öğrencileri başvuruda bulundu. Yarışmada görev alan 6 öğrenci ile bir danışman öğretmen, yarışmanın finali için ilk prototipi olan İHA'yı tasarlayarak yarışmaya katılacakları günü bekliyor.

GURUR VERİCİ GELİŞME

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi ve beraberinde Şube Müdürü Gülnihan Akyürek , çalışmaların yapıldığı okul laboratuvarında öğrencilerle bir araya geldi. Okul Müdürü Ahmet Özbayrak'tan bilgiler alan Tüfekçi, yaptığı açıklamada öğrencilerin yapmış oldukları bu tür çalışmaların gurur verici olduğunu söyledi. Öğrencilerin daha önceki elemeleri başararak bu güne ulaştıklarını hatırlatan Tüfekçi, "Öğrencilerimiz 2021 yılı TEKNOFEST Liseler Arası İHA Yarışması için son aşamaya gelmiş durumdalar. Öğrenciler, çalışma yaptıkları İHA'nın kanatlarını, gövdesini ve daha birçok donanım kısımlarını tamamen kendileri tasarlamış durumda. Hatta öğrencilerimiz motorlarına kadar kendilerinin çabasıyla el emeği göz nuru ve büyük bir gayretle önemli bir seviye ye kadar ulaşmış durumdalar” diye konuştu.

DERECE BEKLİYORUZ

Yarışmada Kırıkkale olarak derece beklediklerini belirten Tüfekçi, "Öğrencilerin bu İHA çalışması ile ilk iki elemeyi geçerek finale kaldılar. İnşallah önümüzdeki günlerde Bursa'da yapılacak olan TEKNOFEST Liseler Arası İHA Final Yarışması'na katılacaklar. Ümit ediyorum ki, bu güzel başarıyla oradan da derece ile dönecekler. Gördüğüm kadarıyla gençlerimiz oldukça gayretli ve güzel bir çalışma ortaya koymuşlar. Gençlerimize fırsat verildiğinde, önleri açıldığında ve istikrarlı bir yönlendirme yapıldığında görülüyor ki, çok güzel başarılar elde etmeleri mümkün. Buradaki çalışmaları, gençlerin uğraşlarını, gençlerin o bilimsel ve teknik çalışmalarına şahit oldum. Bu durum bizleri gelecek adına daha da sevindiriyor. Gençlerimiz başarılı bir eser ortaya koymuşlar. Tabi ki bu bir yarışma ve bu çalışmayı uzman kişiler değerlendirecek. İnşallah finalde güzel ve sorunsuz bir uçuşla başarı elde edeceğimize inanıyorum. Burada bir ekip ruhu var, birlik ve beraberlik var. Ürünü ortaya koymuşlar, sonucun da olumlu olacağına inancım tam. Gençlerin bu gayretleri, elmas değerinde, altın değerinde. Paha biçilmez bir çalışma. Bu çalışmaların, bu uğraşların gelecekte ülkemize çok şey katacağına inanıyorum” ifadesin kullandı.  Tüfekçi, kentte bu tür çalışmaların yüz yüze eğitimin başlamasıyla daha da artış göstereceğini belirterek, yarışmada okul yöneticilerine danışman öğretmen ve görev alan öğrencilerin her birini tebrik ettiklerini sözlerine ekledi.

İLK DEFA KATILDILAR

Projede görev alan öğrencilerden 12. sınıf öğrencisi Emre Göçer de, "Arkadaşlarım ve danışman öğretmenimin desteği ile bu yıl TEKNOFEST'e ilk olarak katılıyoruz. Proje normal projelerimizden farklı olarak bu proje daha kapsamlı, daha detaylı bir proje ve bizim içi daha gurur verici bir çalışma. Bu projeyi hayata geçirirken çok şey öğrendik. Ekip arkadaşlarımın burada hepsinin ayrı ayrı görevleri ve alanları oldu. İHA'yı yaparken zaman zaman düşürdüğümüz durumlar oldu. Ama bu düşüşlerin dahi bizlere bazı kazanımları oldu. Kendimizi daha da geliştirdik ama vazgeçmedik, alışmaya devam ettik. Sonunda İHA'nın prototip halini bu şekle getirmeyi başardık. İHA'ya bilgisayarımızda bir program sayesinde istediğimiz komutu verebiliyoruz. Hatta bilgisayardan da kontrol edebiliyoruz." dedi.

BİLGİ VE DENEYİM KAZANDILAR

Gruptaki öğrencilerden Doğa Göktaş da, "Bu projenin bana kazandırdıkları arasında uçuş kontrol kartları ve telemetri gibi uzaktan kumandalı araçları kontrol etme becerisinde ve yazılımında çok fazla bilgi öğrendim. Bu sayede şuan kendi başıma dahi İHA yapma becerisine sahibim. Bu projeye katılmaktaki amacım üniversite ve daha sonraki hayatımda uluslar arası yarışmalardaki alanlarda kendi ülkemi temsil etmek ve bununla daha da ileriye gidip bu konu üzerinde olan şirketlerde çalışmak için katıldım. Umarım kendimi daha çok geliştirebilirim." diye konuştum. Milli Eğitim Müdürü Tüfekçi ve beraberindekiler öğrencilere ve okul yöneticilerine çalışmalarında başarılar diledi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 27 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.