MEŞALE HİÇ SÖNMEYECEK

MEŞALE HİÇ SÖNMEYECEK
Kırıkkale’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 103'üncü yılı gururla kutlandıGazi Mustafa Kemal Atatürk'ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru'yla Samsun'a çıktığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü...

Kırıkkale’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 103'üncü yılı gururla kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün istiklal meşalesini yakmak için Bandırma Vapuru'yla Samsun'a çıktığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 103'üncü yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanını dolduran Kırıkkale gençliği 103 yıl önce yakılan istiklal meşalesinin sonsuza dek sönmeden yanmaya devam edeceğini bir kez daha haykırdı.

GENÇLİK ATASININ İZİNDE

Pandemi nedeniyle son iki yıldır kısıtlı katılımlarla kutlanmak zorunda kalınan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 103'üncü yıldönümü Kırıkkale’de geniş katılım ve coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törenlere Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı başta olmak üzere, il protokolü, parti, STK temsilcileri ile daire amirleri, birim müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çok sayıda öğrenci ve sporcu ilk olarak Kırıkkale Gençlik Merkezi önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanında son bulan Gençlik yürüyüşüne katıldılar. Yürüyüşün ardından Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Aziz Sinan Alp Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal marşının coşkulu bir şekilde okunmasının ardından Atatürk'ün Gençliğe hitabesi ve gençliğin Ata'ya cevabı okundu. Kutlamalarda Kick Boks, Karate, Cimnastik, Judo, Güreş ve Halk Oyunları gösterileri gençlerimizi ve kutlamalara katılan vatandaşlarımızın taktirini kazandı. Sportif gösterilerin ardından sporcu andı okundu. AFAD İl Müdürlüğü tarafından AFAD gönüllüsü liseliler yarışması düzenlendi ve dereceye giren gençlere ödülleri verildi.

19 MAYIS YENİDEN DOĞUŞTUR

Günün anlam ve önemine belirten konuşmayı yapan Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'da ilk adımını attıkları kurtuluş mücadelesinin 103'üncü yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Bu toprakları bize vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşına, Dumlupınar’dan Kıbrıs zaferine, Terörle mücadeleden 15 Temmuz’a kadar tüm şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyorum. Gazilerimizden ebediyete irtihal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum. 19 Mayıs 1919 günü yakılan istiklal ateşi milli şuurumuzun ve vatan bilincimizin bir sonucudur. Bugünü anlamak ve geleceğe bakabilmek için 19 Mayıs ruhunu iyi bilmemiz gerekir. 19 Mayıs başlangıçtır,  yeniden doğuştur, 9 Mayıs bağımsızlığına ve hürriyetine aşık olan bir milletin istiklal ruhunu tüm dünyaya haykırmasıdır. 19 Mayıs Samsun'da, Havza'da, Amasya'da, Erzurum'da ve Sivas'ta gaz lambası altında alınan kararlarla bir milletin özgürlük ve bağımsızlık ateşini yeniden yakmasıdır. 19 Mayıs Ay yıldızlı bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasıdır. 19 Mayıs, esarete karşı özgürlüğün, yılgınlığa karşı umudun ve cesaretin ilk adımıdır. 19 Mayıs, Çanakkale'de başlayan tüm zorluklara, imkansızlıklara rağmen 1. Dünya Savaşı boyunca asla pes etmeyen bir milletin yeniden diriliş destanıdır” ifadesini kullandı.

GENÇLERİMİZ ECDADIN İZİNDE, MİLLİ RUH VE HEYECANLA

İl Müdürü Alp “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eseri olarak gördüğü Cumhuriyeti, geleceğin teminatı olan siz gençlere emanet etmiştir. Bu emanetin yüklediği yüksek sorumluluğun her zaman bilincinde olduğunuza inancımız tamdır.  Bugün 103. Yıldönümünü büyük bir gururla ve coşkuyla idrak ettiğimiz 19 Mayıs, tarihi şanlı zaferler ve mücadelelerle dolu milletimiz için bir gurur vesilesi, siz gençlerimiz için ise bir ilham kaynağıdır. Köklerimizle, bizi biz yapan değerlerimizle irtibatımızı ne kadar diri tutarsak, hayatta o kadar güçlü oluruz. Şanlı tarihimizden aldığınız güçle, cennet vatanımızı korumak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağınıza yürekten inanıyoruz. Gençlerimiz ecdadın izinde, milli ruh ve heyecanla geleceğe emin adımlarla ve kararlılıkla yürümektedir. Bayrağımızı ebediyete kadar göklerde dalgalandıracak ve vatanımızın her bir karış toprağını canı pahasına savunacak olan gençlerimizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.  Bu vesile ile 19 Mayıs ruhunu tüm benliğiyle yaşayan ve bu bilinçle vatan hizmetinde en ön safta mücadele eden tüm gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” dedi.

Bu haber toplam 5 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.