MHP’li Öztürk Komisyonda MKE Çalışanlarını Savundu

MHP’li Öztürk Komisyonda MKE Çalışanlarını Savundu
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülmekte olan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi hakkında söz alarak, özellikle...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülmekte olan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi hakkında söz alarak, özellikle MKE çalışanlarının taleplerini dile getirdi.

KIRIKKALELİ MKE ÇALIŞANLARI KURUMU YEDİNCİ SIRAYA GETİRDİ

MHP’li Öztürk; Milli Savunma Komisyonu’nda yaptığı konuşmada MKE’nin bugün geldiği önemli noktada Kırıkkaleli çalışanların büyük önemi olduğunu vurgulayarak; şöyle dedi: “Güzide Kurumumuz Makine ve Kimya, halen dünyada 40'tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösteren, azimli bir kurumdur. Hukuki yapısı değiştikten sonra kârlılıkta 2023 yılı hedefi 1,8 milyar TL olan MKE, kârlılıkta 2020 yılında yaklaşık 926 milyon TL tutarına ulaşmış ve böylelikle en çok kâr eden kamu sanayi kuruluşları arasında ilk 3'te yer almıştır. 2020 yılı itibarıyla MKE Kurumu, Türkiye'nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri olup 90. sırada yer almakla birlikte, Türkiye'deki savunma sanayi kuruluşları arasında 4. ve kamu sanayi kuruluşları arasında ise 7. sırada bulunmaktadır.Tüm bunlar elbette; başta Kırıkkaleli çalışanlarımız başta olmak üzere, kurumun emektar ve özverili çalışanlarının büyük katkılarıyla gerçekleşen rakamlardır.”

MKE ÇALIŞANLARININ BEKLENTİLERİNİN SÖZÜNÜ ALDI

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda MKE çalışanlarının kanun teklifinden beklentilerini de dile getiren MHP’li Öztürk; “Kırıkkale milletvekili olmamız hasebiyle bizlere de; MKE çalışanlarımız tarafından kanun teklifi ile ilgili hem olumlu, hem de olumsuz geri dönüş ve talepler gelmektedir. Bu taleplerin bugün burada verilecek önergelerle karşılanması gerekir” diyerek, kanun teklifindeki gerekli düzeltmelerin çalışanlar lehine düzeltilmesini istedi.

İŞÇİLERE 3 İL VE FABRİKA SEÇME HAKKI, TAŞERON ÇALIŞANLARA MÜJDE

Kanun teklifinin komisyon çalışmalarını başından sonuna katılarak, takip eden Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; “MKE’de halen işçi kadrosunda çalışanların talep ettiği, nakil için 3 il ve fabrika seçme hakkı, verilecek bir önergeyle kanun teklifinde yerini almasını sağladık. Diğer taraftan çok önemli gördüğüm taşeron işçilerimizin taleplerini de ısrarla dile getirmem üzerine, kanun teklifinde taşeron işçilerin çalışmaya devam edebilmeleri için düzenlenme yapılması uygun görülmüştür. Böylelikle taşeron işçilerimiz yeni dönemde de MKE’de çalışabileceklerdir.”

ÖZTÜRK’TEN İKİNCİ MÜJDE İSE; MKE’NİN ÖZELLEŞMEYECEĞİ KANUN TEKLİFİNDE YER ALACAK

Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün Milli Savunma Komisyonu’nda yapmış olduğu öneri büyük çoğunlukla kabul görerek, MKE A.Ş. Kanun Teklifi metninde, kurumun özelleştirme kapsamında olmayacağına dair ifade bulunacağı benimsendi. Öztürk; “Kanun teklifi bir özelleştirme, teklifi değildir. KİT olan bir kurumu, Türk Ticaret Kanunu ile özel hukuk hükümlerine tabi anonim şirket haline çeviren bir tekliftir. Ancak yine de; tüm MKE çalışanlarını ve değerli ailelerinin tedirginliğini ortadan kaldırmak adına, kanun metnine MKE kesinlikle özelleşme kapsamında değildir ifadesinin koyulması gereklidir.” diyerek, böyle bir ifadenin kanun metninde yer almasını komisyona kabul ettirdi.

HEMŞEHRİLERİMİZ ANKARA’DA YALNIZ VE SAHİPSİZ DEĞİL

Kırıkkalelilerin Ankara’da sahipsiz ve yalnız olmadığını vurgulayan MHP’li Öztürk; “Günlerdir gece-gündüz MSB ve MKE ile yaptığımız görüşmeler sonunda meyvesini verdi. Çalışanlarımızın tüm tedirgin olduğu konular, çözüme kavuşturuldu. Artık tercih hakkı ayın terleriyle MKE’yi bugünlere taşıyan çalışanlarımızın. Komisyonda ayrıca emekli olmak isteyen çalışanlara %30 fazla ikramiye ödenmesi, başka illere nakil talep edenlere taşınma ve yol yardımı yapılması, meyil süresinin 5 günden 15’e çıkarılması gibi genel kabul gören taleplerimizi de ilettik. Kanun teklifinin özellikle çalışanlar açısından hiçbir tereddüttün akıllarda kalmayacağı hale geleceğine inanıyorum.” diyerek, komisyondaki değişiklikler sonrası siyasi şov beklentisi içinde olanların hüsrana uğradığını söyledi.

DÜNYADA REKABET ŞARTLARI BAZI HALLERİ ZORUNLU KILIYOR

Milletvekili Öztürk; dünyada yıkıcı ve acımasız rekabet şartlarının var olduğunu dile getirerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “MKE’nin A.Ş. olması ile ilgili Kanun Teklifine, geniş bir perspektiften yani; küresel rekabet şartları ve ülkemizin jeopolitik, jeostratejik konumu, şirketin gelecek hedefleri ile vizyonu tümüyle değerlendirildiğinde, değişiklik ihtiyacının önemi daha da net anlaşılmaktadır.Tamamen ekonomik ve küresel piyasalarda ‘Yeni Pazarlar’ kapma hedefine yönelik hazırlanan, görüşülmekte olan Kanun teklifinin son günlerde bazı siyasi partilerce, siyasi malzeme yapılmasını da üzülerek izlemekteyiz. Teklif metninde okunulanların anlaşılmayacağını sanmıyorum ama; özellikle MKEK çalışanları açısından olayları çarpıtmanın, algı oluşturmanın, ülkemizdeki huzuru bozmaya yönelik olduğunu da düşünmemek elde değildir.

SİYASİ OY AVCILARINA KIRIKKALE’DEN EKMEK ÇIKMAZ

Öztürk Komisyondaki konuşmasında; “Ben buradan siyasi oy avcılarına sesleneyim: Kırıkkale’den, MKEK çalışanlarından ekmek de çıkmaz!Aklı selim MKEK çalışanları durumun farkındadır ve MKEK’in A.Ş. olması ile birlikte kazanacakları yeni haklar hakkında bilgi sahibi olmaya başlamışlardır.Çünkü teklif sonrası A.Ş. olacak MKEK; yeni finansal imkânlara kavuşarak, gerçekleştireceği hızlı çalışmalar ile,Kırıkale’de hem yeni yatırımlara, hem de yeni istihdama kapı aralayacaktır.Diğer taraftan yeni finansal ve hukuki yapısıyla MKEK çalışanları, mevcut mali ve özlük haklarından daha iyi şartlara kavuşabilecektir.Bugün burada komisyonda verilecek önergelerle tüm çalışanlarımızın beklentileri doğrultusunda yapılacak değişiklikler ile, tedirgin olan gönüllere su serpilmesini bekliyorum.” dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 16 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.