Milletvekili Önal’dan komisyon kurulsun teklifi

Milletvekili Önal’dan komisyon kurulsun teklifi
CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale’deki intihar vakalarıyla ilgili TBMM Başkanlığına araştırma komisyonu kurulması teklifinde bulundu.TEKLİFİN GEREKÇESİNİ AÇIKLADITürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na...

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal Kırıkkale’deki intihar vakalarıyla ilgili TBMM Başkanlığına araştırma komisyonu kurulması teklifinde bulundu.

TEKLİFİN GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na komisyon kurulması teklifinde bulunan CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal teklifin gerekçesini açıkladı. Milletvekili Önal “Ülkemizde son dönemlerde etkisini hızla gösteren ekonomik kriz sebebiyle her geçen gün işsizlik, yoksulluk daha da artmakta, hayat pahalılığı ve devamında yaşanan sıkıntılar aile birliklerinin de hızla bozulmasına sebep olmaktadır. Döviz kurunda yaşanan artışlar elektrikten doğalgaza; kömürden; mazota, benzine;  undan, yağa, şekere kadar hemen her gün yeni zamlar olarak kendisini göstermektedir. İşsizliğin her geçen gün arttığı, üniversite mezunu gençlerimizin dahi iş bulma ümidini kaybettiği, asgari ücret alan ya da sadece emekli aylığı ile geçinmeye çalışan vatandaşımızın yaşadığı zorluklar beraberinde birçok sorunu da getirmektedir”.

KIRIKKALE’DEKİ İNTİHAR VAKALARI

Milletvekili Önal “İntihar nedenleri arasında ekonomik sıkıntılar sebebiyle yaşanan ailevi sorunlar, geçim zorluğu ve psikolojik sıkıntılar da sıkça yer almaktadır. Kayıtlara “mobbing intiharı” olarak geçmese de iş yerinde gördüğü baskı nedeniyle canına kıyanların bulunduğu da bir gerçektir. Bununla birlikte psikolojik tedavi gören vatandaşlarımızın sayılarındaki artış beraberinde gelen intihar vakaları Kırıkkale ilimizde son dönemlerde hızla artış göstermektedir. 19 Kasım 2021 tarihinde Kırıkkale ilimiz Yenimahalle’ de sabah 07.00 sıralarında T.T isimli kişi Şehit Turgay Uygurtaş İlkokulu’ nun merdivenlerine kendisini asarak intihar etmiştir. Bu olaydan sadece birkaç gün sonra 02.12.2021 tarihinde Kırıkkale ilimiz Sanayi Mahallesi’ nde korkunç bir aile dramı yaşanmış, 37 yaşındaki E.K isimli bir baba evinde tabancayla intihar etmek istemiş, kendisini yaraladığı gibi silahtan seken kurşun kapı arkasında duran 14 yaşındaki kızı H.K’ nin göğsüne isabet ederek ölümüne yol açmıştır”.

SEBEPLERİ ARAŞTIRILSIN, ÇÖZÜM ÜRETİLSİN

Önal “Umutsuzluk, karamsarlık gibi negatif duygulara sahip kimi bireylerin ekonomik sıkıntılarla birlikte intiharı, acı veren duygu ve düşüncelerden bir kurtuluş yolu olarak görmesi aynı zamanda bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. İntiharın uygun müdahale programlarıyla önlenebilir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmesi ve bunun sebeplerinin araştırılarak çözüm üretilmesi aynı zamanda yöneticilerin Anayasal sorumluluğu altındadır. Tüm bu nedenlerle; Kırıkkale ilimizde son birkaç ayda hızla artan intihar vakaları ve bunların nedenlerinin araştırılarak, çözüm yollarının ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir. Kırıkkale ilinde artan intihar vakalarının artış nedenlerinin araştırılması amacıyla Anayasanın 98. ve İç tüzüğün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını arz ve teklif ederim” ifadelerine yer verdi. HABER: Niyazi Yüksel

Bu haber toplam 6 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.