O RUH HER DAİM DİRİ

O RUH HER DAİM DİRİ
ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 106'NCI YILDÖNÜMÜ KIRIKKALE'DE GURURLA KUTLANDIBağımsızlık mücadelemizin en önemli kilometre taşlarından biri olan Çanakkale Zaferinin 106. yılı Kırıkkale'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet...

ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 106'NCI YILDÖNÜMÜ KIRIKKALE'DE GURURLA KUTLANDI

Bağımsızlık mücadelemizin en önemli kilometre taşlarından biri olan Çanakkale Zaferinin 106. yılı Kırıkkale'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında çelenk sunumuyla başlayan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi törenleri Kırıkkale şehitliğinde devam etti. Törenlerde Çanakkale'de ortaya konulan o ruhun daima diri olduğu vurgulandı.

ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI OLMUŞTUR

Türk Milletinin tarihe altın harflerle kazınan Çanakkale Zaferinin 106. yılı Kırıkkale'de düzenlenen törenlerle kutlandı. Kırıkkale'deki törenler Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunumu ile başladı. Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Ali Durmuş ve Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile şehit dernekleri Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bakım Teğmen Ali Yaşar günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Yaşar "18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal harbimizin ve nihayeti Türkiye Cumhuriyetine giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur" ifadelerine yer verdi.

ŞEHİTLER DUALARLA ANILDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanındaki resim sergisiyle devam etti. Vali Sezer ve protokol üyeleri '18 Mart Şehitler Resim Sergisi'ni gezdi. Törenler daha sonra Kırıkkale şehitliğinde devam etti. Vali Sezer şehitlik defterini imzaladı. Mehmetçiklerin yaptığı saygı atışının ardından, Vali Sezer ve protokol üyeleri, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Şehitler Anıtı ve Müzesinde anaokulu öğrencilerinin ortaya koyduğu gösteri ilgiyle izlendi. Törenler Kırıkkale Valiliği Konferans salonunda düzenlenen Devlet övünç Madalyası ve beratı tevcih töreniyle tamamlandı.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıl Dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer "Bugün 106. Yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi necip milletimizin bağımsızlık ve egemenlik ruhunun ibret verici kahramanlık destanıdır. Milletimiz için son derece ehemmiyet arz eden bugünü, aynı zamanda Şehitleri Anma Günü olarak idrak etmekteyiz. Aziz milletimizin bağımsız yaşama konusundaki tavizsiz tercihinin izlerini: Çanakkale’nin derin sularında, Conkbayırı ve Anafartalar’ın siperlerinde, kefensiz yatanların destansı mücadelesinde görmek mümkündür. Bunun için vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale’de savaşan kahramanları Bedri’n Arslanlarına yakın görmüş, mezar taşı olarak da Kâbe’yi layık görmüştür.  “ Bir gül bahçesine girercesine " toprağa düşen yiğitler, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, “ Çanakkale Geçilmez " sözünü, sözün ardındaki inancı, kararlılığı ve cesareti tarihe kanlarıyla yazdırmışlardır" sözlerine yer verdi.

TÜM DÜNYAYI GÖSTERMİŞTİR

Vali Sezer mesajının devamında "Çanakkale, istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, fedakârlıkların, zalimlere karşı bir kez daha canla, kanla var olma mücadelesi mührünün vurulduğu, tarihe kazındığı yerdir. Çanakkale Zaferi; vatanı, dini, hürriyeti ve istikbâli söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bu yönüyle Çanakkale Zaferi, dün olduğu gibi bugün de, milletimiz, ülkemiz ve geleceğimiz üzerine plân kuranlar için hiçbir zaman unutmamaları gereken bir derstir. Milletimiz, birlik ve beraberliğimizi bozmak için fırsat kollayanlara karşı, ebedi varlığımızın teminatı kahraman ecdadımızın sahip olduğu aynı ruh ve anlayışla vatanını korumak için bugün de canı ve kanı pahasına mücadelesini sürdürmektedir. Bu vesileyle 106 yıl önce bu vatanın selameti için Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve vatan müdafaasının söz konusu olduğu her noktada, bugüne kadar canını ortaya koyarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum" dedi. Haber: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 3 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.