Pekuz kazanımlarını anlattı

Pekuz kazanımlarını anlattı
Memur-Sen Kırıkkale İl Başkanı Yasin Pekuz, yaptığı açıklamada 6. dönem toplu sözleşmelerin yapıldığını ve sözleşmenin mutabakatla sonuçlandığını söyledi.KAZANIMLAR ELDE ETTİKAçıklamasından önemli kazanımların...

Memur-Sen Kırıkkale İl Başkanı Yasin Pekuz, yaptığı açıklamada 6. dönem toplu sözleşmelerin yapıldığını ve sözleşmenin mutabakatla sonuçlandığını söyledi.

KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Açıklamasından önemli kazanımların elde edildiğini hatırlatan Pekuz, “Dünyanın ve Ülkemizin yaşamış olduğu felaketler ve salgınlar neticesinde ekonomilerin yıprandığı bu dönemde memurlarımız, ‘Sendikamızın yoğun çabası ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 6,5 milyon kişi için verilebilecek en üst sınırlarda zam oranlarını ve bu zamma ek olarak hizmet kollarındaki birçok kazanımı elde etmiştir. Amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan, ne oran alınırsa alınsın memnun olmayan veya memura ne kazandırırız değil, Memur-Sen’e ne kaybettiririz diyen kitle görmek istemese de biz açıklıyoruz.

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ 400₺’YE ÇIKARTILDI

Genele ilişkin toplu sözleşme kazanımları: 2022:[5+7] 2023:[8+6] her iki dönem için de enflasyon farkı.  3600 Ek Gösterge ve Sözleşmelilere Kadro çalışması 2022’de tamamlanacak.( Bunların toplu sözleşmede yazılı olarak belirlenmesi çok önemli) Toplu sözleşme ikramiyesi 400₺’ye çıkartıldı. (Sendika Üyesi olmayan, emek vermeyen kişi ile sendika üyesi olan ve tarlada izi olan arasında fark olmalıydı ve oldu. Üyelerimiz, üye olmayanlardan aylık 100 tl civarında fazla ücret alacak) Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolunda 6. Dönemde Elde Ettiğimiz Toplu Sözleşme Kazanımlarımız

EĞİTİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİNDE ARTIŞ SAĞLADIK

Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğini 2022 yılı için 1.325 TL’ye; 2023 yılı için 1.400 TL’ye çıkardık. 24 saat süreyle nöbet tutan belletmenlere ödenen 2 saatlik ek ders ücretinin 4 saate çıkartarak belletici öğretmenlere ve gece nöbet tutanlara ilave artış sağladık. Belletmenlerin aylık ücret sınırında artış sağladık. Nöbet tutan belletmen öğretmenler yönünden aylık ders ücreti sınırının 56 saatten 64 saate çıkarılmasını sağladık.

EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLERİNİN DE BELLETMENLİK GÖREVİ ALMALARINI SAĞLADIK

Yatılı ve pansiyonlu eğitim kurumlarındaki yöneticilerin istemeleri halinde belletmenlik görevi karşılığı ek ders ücreti almalarını sağladık. Geliştirme ödeneğinin 2022 ve 2023 yıllarında da devamını sağladık. Üniversitelerin fiilen eğitim-öğretim faaliyetine başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren onbeşinci yılın sonunda (15.12.2015 tarihinde) sona erecek olması gereken ancak toplu sözleşme kazanımlarımız sayesinde uygulaması 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan geliştirme ödeneği, 2022 ve 2023 yıllarında da ödenmeye devam edecektir. Yüksek lisans ve doktora yapan eğitimcilerin ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesini sağladık, Ek ders ücretinin yüksek lisans yapmış olanlara %7, doktora yapmış olanlara %20 artırımlı ödenmesini sağladık.

YAYGIN EĞİTİM KURUMLARINDA NÖBET ÜCRETİ ÖDENMESİNİ SAĞLADIK

Halk eğitim merkezleri ve olgunlaştırma enstitülerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığı haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. DYK’larda görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışma ücretlerinde artış sağladık. Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık. Genel tatil günlerinde verilmeyen ek ders ücretinin ödenmesini sağladık. 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerine tekabül eden günlerde ders görevlerinin yapılmış sayılmasını ve ek ders ücretinin ödenmesini sağladık.

MESLEKİ EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜK GÖREVLERİNDEKİ EK DERS ÜCRETLERİNDEKİ SAAT SINIRLAMASINI KALDIRDIK

Meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere yaz tatilinde verilecek ek ders görevindeki saat sınırlamasını kaldırdık. Bu çerçevede ilave 4 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. Sınıf öğretmenlerine, okul öncesi öğretmenlerine ve atölye şefliği görevi verilen öğretmenlere haftalık ilave 2 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenlere, danışman öğretmenlik/sınıf veya şube sorumluluğu karşılığı haftada 2 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık. Ram’larda görev alan özel eğitim öğretmenlerinin ek ders ücretlerini 18 saate çıkardık. Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim alan öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılmasını sağladık. Rehber öğretmenlerin tercih danışmanlığı karşılığı ek ders ücretlerinde artış sağladık

Rehberlik öğretmenlerine yaz tatili dönemlerinde tercih danışmanlığı karşılığı her gün için ödenmekte olan 3 saat ek ders ücretinin 5 saate çıkarılmasını sağladık. Öğretmenevi yöneticilerinin aylık karşılığı ek ders ücretlerinde artış sağladık. Öğretmenevi ve akşam sanat okulu yöneticilerine yönetim görevi karşılığı ödenmekte olan ek ders ücretinin haftada 4 saat artırımlı ödenmesini sağladık. Sözleşmeli öğretmenlere başarı ve üstün başarı belgesi verilebilmesini sağladık.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ KADROLARININ GELİŞTİRME ÖDENEĞİNDE ARTIŞ SAĞLADIK

Öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin 10 puan artışla %60 oranında ödenmesini sağladık. Üniversite yurtlarında görevli personelin fazla çalışma ücretinde artış sağladık. Üniversitelere bağlı yurtlarda görev alan personele fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık. Üniversite yurtlarında görevli sözleşmeli personele artırımlı fazla çalışma ücreti sağladık. Üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan sözleşmeli personelin de fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık. Müdür ve müdür başyardımcılarına ilave ek ders ücreti artışı sağladık. Yönetim görevi karşılığında haftalık 20 saat ek ders ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarının ilave ek ders ücretini 4 saatten 5 saate çıkarttık. Üniversite idari personelinin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını karara bağladı” dedi.

Bu haber toplam 6 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.