Savunma sanayi odaklı üniversite

Savunma sanayi odaklı üniversite
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ TALEBİNİ YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NA İLETTİÖzellikle son yıllarda stratejik bir öneme sahip olan savunma sanayi alanında çalışma yapılabilmesi için Kırıkkale Üniversitesi savunma sanayi...

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ TALEBİNİ YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞI'NA İLETTİ

Özellikle son yıllarda stratejik bir öneme sahip olan savunma sanayi alanında çalışma yapılabilmesi için Kırıkkale Üniversitesi savunma sanayi odaklı bir Üniversite olma talebini Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na iletti. Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan "Biz Üniversite olarak baktığımızda 120 bölümümüzün hepsini, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi savunma sanayine yönlendirmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi. Pandemi tedbirleri gözetilerek Mühendislik Fakültesi Şehit Aydın Çopur Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Genel Sekreter Prof. Dr. Metin Arslan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Çam, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Atilla Ergüzen, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Çam, uygulamalı derslerin Üniversitede verilmesiyle birlikte öğrencileri yeniden sınıflarda görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mühendislik Bölümleri olarak üniversiteler arasında iyi bir konumda olduklarını belirten Prof. Dr. Ertuğrul Çam, öğrencilere bölümleriyle ilgili herhangi istekleri ya da şikayetleri  olması durumunda dekanlıkla ya da bölüm hocalarıyla iletişime geçebileceklerini, hocaların yer aldığı yurt içi ve yurt dışı projelerde öğrencilerin de yer alması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

PROJELER İÇİN HER MESLEK GRUBUNA İHTİYAÇ VAR

Öğrencileri ve ailelerini Üniversitede görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, eğitim hayatının öğrenciler, aileleri  ve ülke adına hayırlara vesile olmasını diledi. Ülkemizin büyük projelerinin gerçekleşmesinde gençlere önemli vazifeler düştüğünü,  ifade eden Rektör Aslan, “Ülke olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Mesela Türkiye Cumhuriyeti olarak Metehan Uzay Üssü projemiz var. Bu projeler için her meslek grubunda insana ihtiyacımız var. Akdeniz’de ve Karadeniz’deki sismik araştırma  ve sondaj gemilerimizde, savunma sanayi projelerimizde  çalışmak istemez misin? Bu çalışmalara destek vermek istemez misin?’ Ülkemiz bu hedeflere giderken sizler de ülkemizin, bulunduğumuz coğrafyanın durumunu, ihtiyaçlarını iyi analiz edin ve kendinizi bu sürecin dışında düşünmeyin. Mutlaka bir projenin içinde yer almanız ve katkı sağlamanız gerektiğinin farkında olun. Katkı sağlamanın başlangıcı da öğrencilik mesleğinin gereklerini layıkıyla yerine getirmekten, 4.00 ile mezun olmaktan geçer. Sizden sadece bölümdeki teorik ve pratik bilgilerinizi iyi bir şekilde öğrenip mezun olmanız ve sonrasında da bu söylediğimiz alanlarda çalışmalar yapmanız isteniyor” ifadesini kullandı.

ALANIMIZI SAVUNMA SANAYİ OLARAK BELİRLEDİK

Kırıkkale Üniversitesinin önemli bir girişiminden de söz eden Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, teknolojik gelişmede önemli bir rolü olan savunma sanayi alanındaki çalışmaların birçok disiplini içinde barındırdığını söyledi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na Savunma Sanayi odaklı bir Üniversite olma talebinin iletildiğini açıklayan Rektör Aslan “Kırıkkale Üniversitesi olarak alanımızı savunma sanayi olarak belirledik. Bu alanda çalışmalarımız, iş birliklerimiz, protokollerimiz var. Biz Üniversite olarak baktığımızda 120 bölümümüzün hepsini, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi savunma sanayine yönlendirmeye gayret ediyoruz.  Bu konuda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

BÖLÜM HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Atilla Ergüzen de, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün kuruluşu, tarihçesi, müfredatı hakkında bilgi verdi, akademik ve idari personeli öğrencilere tanıttı. Bilgisayar Mühendisi adayı olarak tercih edebilecekleri çalışma alanları hakkında sunum eşliğinde öğrencilere açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Atilla Ergüzen, Üniversitenin ve Kırıkkale'nin sosyal, sağlık ve barınma imkanları hakkında da bilgi verdi. Haber: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 8 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.