Tek silahımız aşı

Tek silahımız aşı
PANDEMİ SÜRECİNDE SIRASI GELEN AŞISINI OLSUNKırıkkale'de aşılama oranları hakkında bilgiler veren Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, bu zamana kadar aşıda hedef nüfusun yüzde 66,5'inin birinci doz aşısını...

PANDEMİ SÜRECİNDE SIRASI GELEN AŞISINI OLSUN

Kırıkkale'de aşılama oranları hakkında bilgiler veren Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, bu zamana kadar aşıda hedef nüfusun yüzde 66,5'inin birinci doz aşısını yaptırdığına dikkat çekti. Koronavirüs pandemisinde şuana kadar tek silahın aşı olduğuna dikkat çeken Dr. Ağırtaş, sırası gelen vatandaşları aşı olmaya davet etti.

HEDEF NÜFUSUN YÜZDE 43,5'Ü İKİNCİ DOZ AŞIYI OLDU

Dünyayı etkisi altına alan ve bir yılı aşkın bir süredir mücadele ettiğimiz COVID-19 virüsüne karşı şuan ki tek silahımızın aşılanma olduğuna vurgu yapan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş "Dünya genelinde aşılanmada 6. sırada bulunan ülkemizde bu zamana kadar 19 milyon dozdan fazla aşı yapılmış olup, ilimizde ise bu zamana kadar yaklaşık 79 bin 900 doz COVID-19 aşısını yapılmıştır. Aşının özellikle risk grubundaki bireylere olan olumlu katkısı apaçık ortadadır. Hem kendimizi, hem sevdiklerimizi korumak için mutlaka aşı yaptırmalıyız. İlimizde bu zamana kadar hedef nüfusun yüzde 66,5’i COVID-19 aşısının birinci dozunu yaptırırken, bu sayı ikinci dozda yüzde 43,5’a ulaşmıştır. Aşılanmanın ilk gününden itibaren yoğun ilgi gösteren sağlık çalışanlarımızın 1 ve 2. doz aşılanma dilimi yüzde 84’dür. 65 yaş üstü vatandaşlarımızda bu oran yüzde 79 iken, 50-64 yaş vatandaşlarımızda bu oran yüzde 53,5’dür" diye konuştu.

İSTEYEN İSTEDİĞİ AŞIYI OLABİLİYOR

İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş "İlimizde kişilerin tercihlerine göre hem ÇİN menşeli (Sinovac/CoronaVac), hem de ALMAN menşeili (Biontech / Pfizer) aşısı yapılmaktadır. Aşılama çalışmalarımız Aile Sağlığı Merkezlerimiz (ASM), Yüksek İhtisas Hastanemiz, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Özel Yaşam Hastanesinde yapılmaktadır. Bakanlığımızın belirlemiş olduğu kriterlere uyan evde bakım hastaların aşılamaları ise evlerinde yapılmaktadır. Öte yandan Sinovac aşısı tüm tesislerimizde vatandaşlarımıza yapılabilmekteyken, Biontech sadece Yüksek İhtisas Hastanemizde yapılmaktadır" ifadesini kullandı.

GECE 24.00'A KADAR AŞI OLABİLME İMKANI

Dr. Ağırtaş "Aşı sıranız geldikten sonra ALO 182’yi arayarak veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevunuzu alarak ilgili kuruluşlarda aşınızı kolay bir şekilde yaptırabilirsiniz. Aşılama hizmetimiz Yüksek İhtisas hastanemizde gece 24:00’a kadar hafta sonu da dahil hizmet vermektedir. Unutmayalım ki; eski normal yaşantımıza dönebilmek için maske, mesafe ve temizlik kurallarına ek olarak, hastaneye yatış oranını düşüren elimizdeki en güçlü silah olan aşılarımızı ise sıramız gelince yaptırarak önlemlerimizi almalıyız" dedi. HABER: Mehmet Erkoç

Bu haber toplam 8 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.